Na podstawie art. 12 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego każdy z małżonków może wnieść powództwo do Sądu Okręgowego o unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków.
Zobacz:
Stanowisko Sądu Najwyższego
W Uchwale Składu Siedmiu Sędziów SN z dnia 9 maja 2002 r., III CZP 7/02 czytamy: "W sprawie o unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków sąd ustala istnienie okoliczności wymienionych w art. 12 § 1 zdanie drugie k.r.o."
Z uzasadnienia Uchwały wynika:
„(...) Wykorzystanie elementu doświadczenia ma również doniosłe znaczenie dla oceny zagrożenia, jakie choroba psychiczna albo niedorozwój umysłowy rodzica, mogą stanowić dla zdrowia urodzonych w tym związku dzieci. Jest ono tym bardziej istotne, jeśli zważy się, że zagrożenie to związane jest zarówno z niebezpieczeństwem przekazania potomstwu samej choroby, cech
upośledzenia umysłowego, jak i niebezpieczeństwem bezpośredniego oraz niekorzystnego wpływu chorego rodzica na sferę intelektu i życia uczuciowego dziecka.”
Wniesienie pozwu
Pozew składa się w trzech egzemplarzach wraz z załącznikami w Sądzie Okręgowym Wydział Cywilny. Będzie to sąd w którego okręgu małżonkowie wspólnie zamieszkiwali, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym stale przebywa. W przypadku braku tej podstawy właściwym jest wtedy sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma - sąd miejsca zamieszkania powoda ( art. 41 K.p.c.). Może zostać złożony osobiście w biurze podawczym właściwego sądu albo za pośrednictwem poczty jako list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Schemat pozwu
Pozew jako pismo procesowe powinien zawierać:
a) miejscowość i datę;
b) nazwę i adres sądu;
c) imiona, nazwiska i adresy stron (powód - pozwany);
d) tytuł pozwu: Pozew o unieważnienie małżeństwa;
e) żądanie strony wnoszącej pozew;
f) uzasadnienie pozwu;
g) załączniki (np. zupełny odpis aktu małżeństwa stron).
Strona składająca pozew podpisuje go własnoręcznie i czytelnie na oryginale oraz na kopiach.
Temat powiązany:
Pozew o unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej małżonka
Jak opłata
Opłata od wniesienia pozwu jest stała i wynosi 200 zł (art. 27 pkt 2 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 90, poz. 594).
Ważne!
Zgodnie z art. 449 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego odpis pozwu doręcza się prokuratorowi oraz zawiadamia sie go o terminach rozprawy.
Przeczytaj:
Unieważnienie małżeństwa na gruncie regulacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Podstawa prawna:
- art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
- art. 41, art. 126 par. 1 , art. 449 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego
- art. 27 pkt 2 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 90, poz. 594)
Stan prawny na 4 maja 2012 roku