Członkowie Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds. nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego przygotowali bezpłatną broszurę informacyjną „Upadłość konsumencka – poradnik”. Ma ona na celu zapoznanie konsumentów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi tzw. upadłości konsumenckiej.
W niniejszym poradniku można znależć odpowiedzi na następujące pytania:
- jakie są konsekwencje postępowania upadłościowego wobec konsumenta,
- kto i kiedy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej,
- jak przebiega postępowanie upadłościowe wobec konsumenta,
- jakie dokumenty zgromadzić i jak złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości,
- czym jest plan spłaty i jak zawrzeć układ ze swoimi wierzycielami,
- do którego sądu należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.
Broszurę „Upadłość konsumencka – poradnik” można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej ministerstwa sprawiedliwości: http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,6792,upadlosc-konsumencka--poradnik.html
Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów), którzy stali się niewypłacalni. Postępowanie to ma dwie zasadnicze funkcje.
Pierwszą jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta – umorzenie całości lub części długu konsumenta w stosunku do jego wierzycieli, których konsument nie jest, ani nie będzie w stanie zapłacić.
Po drugie celem upadłości konsumenckiej jest windykacja (odzyskanie) należności od niewypłacalnego konsumenta przez jego wierzycieli.
Dzięki liberalizacji przepisów upadłość konsumencka będzie łatwiejsza do przeprowadzenia. Nie będzie mógł z niej skorzystać tylko taki konsument, którego niewypłacalność jest skutkiem jego działań umyślnych lub rażącego niedbalstwa oraz taki, który w trakcie postępowania nie będzie wykonywał nałożonych na niego obowiązków.
Obniżone zostaną także koszty postępowania, a w przypadku dłużnika którego majątek nie wystarczy nawet na ich pokrycie, niezbędne środki tymczasowo wyłoży Skarb Państwa. W ramach postępowania możliwe będzie również zawarcie przez konsumenta układu z wierzycielami.
Znowelizowane przepisy nie wprowadzają automatyzmu w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej – postępowanie to nadal pozostaje postępowaniem sądowym, w którym sąd indywidualnie będzie rozpatrywał spełnienie przesłanek ogłoszenia upadłości w odniesieniu do każdego wnioskującego konsumenta.
Postępowanie upadłościowe wszczynane jest tylko i wyłącznie na wniosek konsumenta. Takiego wniosku nie może złożyć ani wierzyciel, ani prokurator, ani organizacja społeczna. Postępowania nie może także prowadzić sąd z urzędu.
Wnioski o ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoznają niektóre wydziały gospodarcze sądów rejonowych. Aby upewnić się, czy wniosek zostanie złożony do właściwego sądu należy zadzwonić do Biura Obsługi Interesanta najbliższego sądu rejonowego, w którym wskazane zostaną istotne informacje o adresie sądu, numerze rachunku bankowego sądu, a po złożeniu wniosku, informacja o aktualnym stanie sprawy.
Żrodło: Ministerstwo Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl