Więcej utworów w języku polskim
4 kwietnia
br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Ustawy o Radiofonii i
Telewizji. Tym samym wszedł w życie art. 15 ust.2 dotyczący ochrony języka
polskiego w programach radiowych.
Artykuł ten uściśla procentowe gwarancje emisji utworów w języku
polskim. Z dotychczasowych 33% utworów nadawanych w języku polskim, 60% musi być
grane w godzinach 5-24. Dodatkowo pojawił się zapis wspierający debiutantów –
ich utwory będą zaliczane nadawcom podwójnie.
Do tej pory ustawodawca wspierał polskich wykonawców zapisem ustawy z dnia 29.12.1992r. Na jej podstawie nadawcy radiowi zobligowani byli do przeznaczenia co najmniej 33% kwartalnego czasu nadawania na utwory słowno – muzyczne w języku polskim. Wiele stacji radiowych emitowało polskojęzyczne utwory nocą, co praktycznie uniemożliwiało ich słuchanie dla większości Polaków. Środowisko muzyczne w Polsce było zdeterminowane, aby to zmienić. W promocję polskiej muzyki zaangażowało się wiele osób. Przygotowana przez rząd nowelizacja została poparta przez artystów, producentów, stowarzyszenia i wytwórnie muzyczne. List poparcia dla zmian w ustawie podpisali m.in.: Maryla Rodowicz, Katarzyna Nosowska, Muniek Staszczyk, Janusz Panasewicz, Monika Brodka, DJ Adamus, Smolik, Grzegorz Skawiński i osoby z branży muzycznej, w tym przewodniczący ZPAV-u, STOART-u, SAWP-u, SMAP-u, a także prezesi, zarówno międzynarodowych (Universal Music Polska, Sony Music Polska, EMI Music Polska, Warner Music Polska), jak też polskich wytwórni muzycznych. Przygotowany został profil na Facebooku -„Tak dla polskiej muzyki”- gdzie muzycy tłumaczyli, dlaczego warto nadawać rodzimą muzykę.
Problem braku wsparcia dla polskiej muzyki dotyka całego rynku muzycznego i wszystkich jego członków, w tym również stacji radiowych. Rynek muzyczny musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto jeszcze inwestować w polską muzykę i wspierać jej rozwój. Ustalenie, że muzyka to nasze ogólnonarodowe dobro pozwoliło wypracować wspólne stanowisko środowiska artystycznego i radiowego, które znalazło swoje odzwierciedlenie w zapisach ustawy.
„Muzyka rozrywkowa jest częścią świata artystycznego, obecnie zaś to rozrywka świadczy o kulturze danego kraju, mam więc nadzieję, że zapis ten będzie początkiem wspierania przez rząd polskiej muzyki rozrywkowej” powiedział Robert Janson, lider zespołu Varius Manx, kompozytor muzyki filmowej.
Związek Producentów Audio Video patronujący akcji „Tak dla polskiej muzyki” chciałby serdecznie podziękować wszystkim osobom wspierającym polską muzykę oraz zaangażowanym w akcję na rzecz zmian w ustawie. Przede wszystkim składając podziękowania na ręce Pana Ministra Bogdana Zdrojewskiego za zrozumienie problemów, z jakimi zmaga się polski rynek muzyczny. Zaangażowanie rządu daje nam nadzieję, że ta nowelizacja to pierwszy krok do ochrony i promocji naszego wspólnego dobra – polskiej muzyki.