Pomimo licznych zapowiedzi ( zniesienie obowiązku meldunkowego było jedną z licznych niespełnionych obietnic wyborczych Platformy Obywatelskiej, oraz przedmiotem licznych dyskusji mających na celu przekonanie ludności jak bardzo rząd troszczy się o obywatela i jak to pomaga ułatwiać mu życie. W dalszym ciągu podlegamy obowiązkowi meldunkowemu, obowiązkowi, który jest reliktem poprzedniej epoki. Pomimo wielkich zapewnień oraz obietnic, że obowiązek meldunkowy zastąpiony zostanie zgłoszeniem internetowym wątpić należy w prawdziwość tych słów, szczególnie po 3 latach lenistwa ze strony ustawodawcy, czyli rządu.
Wprawdzie samo zameldowanie nie trwa zbyt długo ( około 7 minut ) niemniej jednak wiąże się z koniecznością osobistego stawiennictwa i wymeldowania się z poprzedniego miejsca zameldowania ( złożenie wniosku o wymeldowanie ). Po wymeldowaniu uzyskujemy zaświadczenie, które jest podstawą do zameldowania w nowym miejscu ( dzięki czemu utrzymujemy rzeszę urzędników, którzy drukują bezużyteczne świstki papieru ) Dokumentami potrzebnymi do zameldowania ( oprócz wspomnianego wcześniej zaświadczenia o wymeldowaniu ) są :
Wypełniony formularz (druk) meldunkowy oraz:
a) dla cudzoziemców przy zameldowaniu na pobyt stały - dokument potwierdzający prawo stałego pobytu lub karta stałego pobytu,
b) dokument stwierdzający tożsamość (dokumentem potwierdzającym tożsamość dla osób niepełnoletnich jest odpis skrócony aktu urodzenia),
c) wojskowy dokument osobisty - dla osób podlegających powszechnemu obowiązkowi obrony,
Co ważne przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy ponad 3 miesiące najemca (najemcy), osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, lub właściciel (współwłaściciele) lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy ponad 3 miesiące, oraz przedłożyć do wglądu dokument zaświadczający o tytule prawnym do lokalu. Najmniejszy problem mają właściciele nieruchomości , którzy chcą się w niej zameldować, wystarczy okazać dokument potwierdzający własność takiej nieruchomości. Zameldowania na pobyt czasowy do 3 miesięcy dokonuje się w obecności najemcy (najemców), właściciela (współwłaścicieli) lokalu po okazaniu tytułu prawnego do lokalu (do wglądu) na ustny wniosek, zawierający datę przybycia do miejsca pobytu, adres i zamierzony czas trwania pobytu.
Zameldowania dokonuje się niezwłocznie po złożeniu formularza (druku) meldunkowego. Po zameldowaniu urzędnik wydaje zaświadczenie o zameldowaniu, które ważne jest przez 2 miesiące. Po tym czasie należy dokonać wymiany dowodu osobistego. Na szczęście zameldowanie jak również wymeldowanie wolne jest od opłat.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 14 czerwca
1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r.
Nr 98, poz. 1071 z późniejszymi zmianami),
2) Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygminnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1319 ze zmianami),
3) Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 993 z późn. zm).