Osoba, która posiada w banku rachunek oszczędnościowy, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (konto osobiste) lub terminową lokatę oszczędnościową może pisemnie (wypełnienie formularza) polecić swojemu bankowi wypłacenie znajdujących się tam środków pieniężnych:
1) jej
małżonkowi;
2) wstępnym, czyli rodzicom i dziadkom;
2) zstępnym,
czyli dzieciom,wnukom i prawnukom;
4) rodzeństwu.
Ważne!
Powyższą dyspozycję, mogą złożyć w swoim banku posiadacze indywidualnego rachunku bankowego. Nie mogą jej złożyć osoby mające wspólny rachunek z mężem lub żoną.
Limitowana kwota wypłaty
Kwota wypłaty bez względu na liczbę wydanych dyspozycji, nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Dla informacji: przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2011 r. wyniosło 3588,61 zł. (Komunikat Prezesa GUS z dnia 16 września 2011roku w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w sierpniu 2011 r.).
Kwota wypłacona na podstawie niniejszej dyspozycji osobie lub osobom z rodziny posiadacza rachunku nie wchodzi po nim do spadku. W przypadku, gdyby środki znajdujące się na koncie osobistym lub lokatach bankowych przekraczały limit ustawowy, wtedy kwota ponadlimitowa wejdzie do masy spadkowej po zmarłym.
Odwołanie dyspozycji
Na podstawie art.56 ust.3 ustawy złożoną dyspozycję wkładem oszczędnościowym na wypadek śmierci posiadacz rachunku może zmienić lub odwołać na piśmie. Co istotne, jeżeli posiadacz rachunku wydał kilka dyspozycji wkładem oszczędnościowym na wypadek śmierci, wtedy dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.
Podstawa prawna:
- art. 56 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe ( tekst ujednolicony: Dz.U. z 2002, nr 72, poz. 665 )
Stan prawny na 5 pażdziernika 2011 roku