Zobaczmy przepisy
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014.827) zmieniła treść art. 172 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne - Dz.U. 2014.243 (dalej: Pt). Zgodnie z jego dyspozycją: „Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę”.
W art. 2 pkt 43 Pt prawodawca definiuje „telekomunikacyjne urządzenie końcowe” jako urządzenie telekomunikacyjne przeznaczone do podłączenia bezpośrednio lub pośrednio do zakończeń sieci . Przykładowo będzie nim komputer, telefon, tablet,
Zgoda abonenta lub użytkownika musi spełniać warunki z art. 174 Pt tzn.
1) nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści (np. z zapisu w regulaminie),
2) może być wyrażona drogą elektroniczną, pod warunkiem jej utrwalenia i potwierdzenia przez użytkownika ( np. zaznaczenie check-boxa, wysłanie potwierdzenia ),
3) może być wycofana w każdym czasie, w sposób prosty i wolny od opłat ( podanie linku dezaktywującego przesyłanie informacji handlowej).
Konieczna zgoda
W świetle art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną ( tekst jedn.: Dz.U. 2013.1422 ) informację handlową uważa się za zamówioną, jeśli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny. Chodzi tutaj o nieskonkretyzowaną informację , a nie dotycząca określonego produktu lub usługi (np. informacja o szkoleniach dotyczących prawa pracy).
Informacja handlową jest bowiem każda informacja promująca towary, usługi lub wizerunek przedsiębiorcy ( art. 2 pkt 2 ustawy).
... o którą wcześniej należy zapytać
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wyjaśnia:
„Nie każde zatem upublicznienie adresu mailowego np. na stronie internetowej może zostać uznane za udostępnienie go w celu otrzymania informacji handlowych. Jednocześnie w celu uniknięcia narażenia się na ewentualny zarzut naruszenia obowiązujących przepisów również w stosunkach dwustronnie profesjonalnych przedsiębiorca powinien wystąpić przed przesłaniem informacji handlowej o zgodę adresata przekazu. (...) nie ma przeszkód aby zapytanie o zgodę zostało przesłane np. na adres e – mail przedsiębiorcy (...).
Odnosząc się do treści samego formułowania zapytania o zgodę należy wskazać, że (...) zapytania dotyczące wyrażenia zgody na marketing bezpośredni powinny być formułowane (...), tak by nie promowały, choćby ubocznie, towarów czy usług oferowanych przez przedsiębiorcę”.
„W związku z tym najbardziej rekomendowanym sposobem pozyskiwania zgody jest umożliwienie odbiorcy wyrażenia zgody podczas korzystania ze strony internetowej przedsiębiorcy np. poprzez wpisanie adresu e- mail w elektroniczny formularz, a następnie potwierdzenie zgody poprzez link aktywacyjny lub uzyskanie stosownej zgody przy okazji zawierania umowy sprzedaży lub o świadczenie usług” [1]
Podsumujmy
W mailu wysyłanym z zapytaniem o możliwość wysłania oferty handlowej powinny znajdować się:
1) nazwa firmy i profil jej działalności ( np. firma ABC, która świadczy usługi szkoleniowe),
2) zapytanie o wyrażenie zgody na przesyłanie oferty handlowej firmy,
3) link aktywny do odpowiedzi potwierdzającej,
4) info o sposobie pozyskania adresu,
5) odwołanie się do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną,
6) podpis osoby wysyłającej zapytanie.
Pod treścią zapytania (np. pod nazwiskiem osoby wysyłającej zapytanie) lub w stopce można zamieścić nazwę firmy i adres mailowy do korespondencji.
Wysyłając zapytanie o zgodę na przesłanie informacji handlowej nie należy zamieszczać logo firmy, lub przekazywać jakichkolwiek treści reklamowych np. poprzez podanie info o produkcie czy usłudze, promocjach albo promować pośrednio stronę internetową firmy poprzez podanie linka do aktualnej oferty ponieważ wtedy stanowi to informację handlową. W zapytaniu nie należy także zamieszczać linku do odmowy zgody, ponieważ takie działanie jest zabronione.
Objaśnienie
[1] http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k8/dokumenty/stenogram/oswiadczenia/muchacki/7201oa.pdf
Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 43, art. 172 ust. 1, art. 174 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2014.243)
- art. 2 pkt 2, art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną ( tekst jedn.: Dz.U. z 2013.1422 )
Stan prawny na 7 czerwca 2015 roku