Czym różnią się formy opodatkowania DG w Polsce?
Formę opodatkowania działalności gospodarczej wybierzesz w formularzu CEIDG-1:
-
podatek liniowy,
-
karta podatkowa,
-
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (tzw. zasady ogólne),
-
ryczałt ewidencjonowany.
Skrót po najważniejszych za i przeciw
1. Podatek liniowy
Podatek liniowy wydaje się naturalną formą opodatkowania tej działalności gospodarczej, która może pochwalić się dochodem wyższym niż 85,528 zł w skali roku, bo powyżej tej kwoty – rozliczając się na zasadach ogólnych, twój kapitał byłby obciążony 32-procentowym podatkiem.
Musisz jednak wiedzieć, że decydując się na podatek liniowy nie będziesz mógł skorzystać z wielu ulg podatkowych, a w tym m.in. na internet, dzieci itd.
Więcej o podatku liniowym przeczytasz na blogu Super Księgowa: Podatek liniowy. „Stałe 19% niezależnie od rocznych przychodów”»
2. Karta podatkowa
Karta podatkowa to jedna z najprostszych form opodatkowania, ale ze względu na swój charakter, nie przysługuje wszystkim. Mogą z niej skorzystać osoby fizyczne prowadzące DG lub spółki cywilne.
Z karty podatkowej korzystają m.in. właściciele firm tapicerskich, zakładów krawieckich, mali sprzedawcy. Przedsiębiorca nie ma obowiązku prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, a jego podatek jest uzależniony od liczby pracowników, miasta oraz samego charakteru działalności gospodarczej.
3. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów jest zdecydowanie najpopularniejszą formą opodatkowania wybieraną przez przedsiębiorców. W przeciwieństwie do podatku liniowego, właściciel firmy może skorzystać z wielu ulg podatkowych, ale musi się liczyć, że od kwoty 85,528 złotych dochodu rocznie będzie musiał odprowadzać już nie 18% a 32% podatku.
4. Ryczałt ewidencjonowany
Podobnie, jak przy karcie podatkowej, ryczałt zwalnia przedsiębiorcę z prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, ale to forma zarezerwowana tylko dla wybranych, a w tym m.in.:
-
dentystów,
-
tłumaczów,
-
nauczycieli,
- robotników,
- przedstawicieli wolnych zawodów, właścicieli działalności gastronomicznych i innych. Z ryczałtu nie mogą skorzystać m.in. właściciele aptek, kantorów, lombardów itd.
W zależności od prowadzonej działalności, stawki ryczałtu wynoszą: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% oraz 20%.
Źródło: materiał przy współpracy z zespołem Super Księgowa.