Jet Story
W art. 22 ust. 1 ustawy o PIT możemy przeczytać, że za koszt podatkowy możemy uznać wydatek umożliwiający nam podniesienie przychodów, zabezpieczenia ich źródła lub zachowania kapitału. Z tego wynika, że podróże służbowe wynajętym samolotem jak najbardziej kwalifikują się do odliczenia podatku VAT. Naturalnie, loty niezwiązane z prowadzoną działalnością nie mogą być odliczane.
Co więcej, wydatek poniesiony w ramach transportu prywatnym samolotem musi być odpowiednio udokumentowany. W jaki sposób przekonać organy kontroli podatkowej, że służbowy lot wynajętym samolotem faktycznie był uzasadniony ekonomicznie? Przecież w dane miejsce bez większego problemu moglibyśmy dostać się na pokładzie samolotu tradycyjnych linii lotniczych lub innym środkiem transportu.
Argumentację zasadności decyzji związanej ze skorzystaniem z usług prywatnego przewoźnika może być poświadczenie, że pozostałe środki transportu nie mogły zostać wykorzystane. Argumentem może być brak możliwości rezerwacji biletu na dane połączenie lotnicze, a także pilność działań, jakie musiały zostać podjęte na miejscu, do którego udawaliśmy się w sprawach służbowych.
Różne stawki VAT w ramach transportu lotniczego
Podmioty świadczące usługi transportu lotniczego stosują dwie stawki podatku od wartości dodanej. Zarówno regulowany, jak i nieregulowany transport krajowy związany jest 8% stawką podatku VAT. Należy wiedzieć, że 0% stawka podatku VAT dotyczy podmiotów, które świadczą usługę: dzierżawy, najmu, czarteru lub leasingu transportu lotniczego, lub wyposażenia wykorzystywanego przez przewoźników lotniczych. Zerowa opłata dotyczy także lotów wykonywanych na trasach międzynarodowych.
Co musi znaleźć się na fakturze uzyskanej od przewoźnika?
Faktura to podstawowy dokument potwierdzający skorzystanie i opłacenie usługi świadczonej przez prywatnego przewoźnika lotniczego. Muszą znaleźć się na niej takie same informacje, jakie znajdziemy na niemal każdej fakturze. By móc odliczyć podatek, na dokumencie powinny widnieć informacje o numerze identyfikacji podatkowej i nazwie podmiotu wystawiającego fakturę, a także jej numerze i dacie wystawienia. Kluczowe jest zawarcie informacji umożliwiającej identyfikację usługi i jej rodzaju, a także kwoty należnego podatku i kwoty należności z podatkiem.
Kiedy przewoźnik może korzystać z zerowej stawki podatku VAT?
Wedle Urzędu Lotnictwa Cywilnego podmiot mogący korzystać z 0% VAT-u, musi wykazać minimum 60% udział transportu międzynarodowego w ogólnej puli przychodów działalności, a także liczby pasażerów i zrealizowanych lotów.