www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Separacja   »   Alimenty na małżonka po orzeczeniu separacji - podstawowe informacje

redaktor 02 stycznia 2013 Alimenty na małżonka po orzeczeniu separacji - podstawowe informacje

Wiem że, po rozwodzie można wystąpić do sądu z pozwem o alimenty od byłego małżonka. Jak wygląda ta kwestia w przypadku separacji?

W art. 61 [4] par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: KRiO) ustawodawca nakłada na małżonków pozostających w separacji  obowiązek wzajemnej pomocy pod warunkiem, że  wymagają tego względy słuszności. Pomoc ta dotyczy  dostarczania drugiemu małżonkowi środków utrzymania, jeżeli znajduje się w niedostatku (alimenty) oraz wsparcia psychicznego (np. pomoc w chorobie).

Do małżonków, którzy pozostają w sądownie orzeczonej separacji stosuje się odpowiednio przepis art. 60 par. 1 i 2 KRiO odnoszący się obowiązku alimentacyjnego po rozwodzie.

Sprawdż:

Alimenty dla byłej żony po rozwodzie

Wina a prawo do alimentacji

Jeżeli separacja nastąpiła z orzeczeniem o winie obojga małżonków lub bez orzekania o winie, wtedy  ten z małżonków, który znajduje się w niedostatku , może żądać od drugiego  małżonka  dostarczania środków  utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym  potrzebom uprawnionego  i majątkowym zobowiązanego (art. 60 par. 1 KRiO).

W przypadku, gdy separacja nastąpiła z wyłącznej winy jednego z małżonków, wówczas drugie z małżonków nie musi pozostawać w niedostatku, że wystąpić z powództwem o alimenty dla siebie. Wystarczy, że separacja spowoduje pogorszenie się jego sytuacji materialnej  małżonka niewinnego ( art. 60 par. 2 KRiO).

Co ważne, małżonek, który jest wyłącznie winny zupełnego rozkładu pożycia nie może wnieść pozwu o alimenty od małżonka niewinnego, nawet wówczas, gdy znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej. Sąd bowiem taki pozew odrzuci.

Brak ograniczenia czasowego

Obowiązek alimentacyjny między małżonkami w separacji nie został przez prawo ograniczony czasowo. Nie ma zastosowania  dyspozycja  zawarta w art. 60 par. 3 KRiO dotycząca 5 - letniego okresu alimentacji, tak jak w przypadku rozwodu. Separacja nie rozwiązuje istniejącego małżeństwa stron. Ono w dalszym ciągu istnieje. Małżonek, który jest w separacji  nie może zawrzeć nowego małżeństwa.

Obowiązek dostarczania  środków utrzymania przez jednego z małżonków będących w separacji jest bezterminowy. Nie wygasa  po upływie 5 lat od orzeczenia separacji (prawomocny wyrok).

Podstawa prawna:

 - art. 60 par. 1  i 2, art.  61[4]  Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Stan prawny na 2 stycznia 2013 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: separacja alimenty pozew o alimenty ABC separacji
Ocena: 2126,42
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres