www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   art. 405-414KC - Bezpodstawne wzbogacenie cz.3

dragon 12 lipca 2011 art. 405-414KC - Bezpodstawne wzbogacenie cz.3

1. ŚWIADCZENIA NIENALEŻNE 

Art. 410 kc § 1. Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego. § 2. Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia.

Jest to sytuacja w której uzyskanie korzyści następuje przez zachowanie osoby zubożonej mające charakter świadczenia. Źródłem bezpodstawnego wzbogacenia jest tutaj działanie zubożonego (solvensa), mające charakter spełnienia świadczenia na rzecz bezpodstawnie wzbogaconego (accipiensa), a zubożony czyni to w przekonaniu, że świadczenie spełniane jest w ramach istniejącego lub powstającego właśnie zobowiązania.

Przepis art. 410 § 2 k.c. wskazuje cztery postacie nienależnego świadczenia, którym odpowiadają określone kondykcje (condictio), czyli roszczenia o zwrot nienależnego świadczenia. Są to sytuacje w których dany podmiot spełnił świadczenie:

q 
nie będąc zobowiązanym ku temu lub nie będąc zobowiązanym wobec osoby, której świadczył (condictio indebiti) - spełnienie świadczenia następuje tutaj w mylnym przekonaniu solvensa, że spełnia on swój dług względem accipiensa, podczas gdy w istocie nie jest i nie był nigdy stroną danego zobowiązania albo przestał nią być, nim spełnił świadczenie, albo jest zobowiązany w mniejszym zakresie; solvens spełnia więc świadczenie, nie wiedząc, że nie był do tego zobowiązany.
q jeżeli podstawa świadczenia odpadła (condictio causa finita) – przysługuje w przypadkach gdy w chwili spełnienia świadczenia było ono należne, zaś potem jego podstawa przestała obowiązywać. Roszczenie powstaje jednak dopiero w przypadku ostatecznego i trwałego odpadnięcia podstawy prawnej. (a nie np. w przypadku skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia)

Odpadnięcie podstawy świadczenia ex tunc (wstecz) nie powoduje możliwości zastosowania conditio indebiti, ponieważ świadczenie w danym momencie było ważne i dana osoba musiała je spełnić.

Zastosowanie
:
- służy odzyskiwaniu świadczeń z zastrzeżeniem warunku rozwiązującego lub terminu końcowego ( o ile warunek się ziścił a termin nadszedł)
- służy też odzyskaniu świadczenia spełnionego na podstawie decyzji lub wyroku, które zostały później uchylone lub zmienione.
- ma zastosowanie w przypadku utraty mocy normy wskutek orzeczenia TK
- uchylenie się od skutków oświadczenia woli złożonego wskutek podstępu, groźby lub błędu

q 
zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty (condictio ob rem) - ponieważ powstające zobowiązanie ostatecznie się nie ziściło (rozliczenia między konkubentami – nie doszło do związku małżeńskiego) samo osiągnięcie celu ma urzeczywistnić podstawę dla już dokonanego świadczenia.

Przesłanka "nieosiągnięcia zamierzonego celu świadczenia" (art. 410 § 2 k.c.) jest spełniona wtedy, gdy jego celem było otrzymanie świadczenia ekiwalentnego, do spełnienia którego odbiorca nie był zobowiązany.
wyrok SN z dnia 17 stycznia 2002 r., III CKN 1500/00

Przypadki rodzące conditio ob rem:

- Przeświadczenie – świadczenie jest spełnione w wykonaniu zobowiązania, które jeszcze nie istnieje, ale solvens liczy na jego powstanie (zapłata ceny przed zawarciem umowy, która ostatecznie nie doszła do skutku, spełnienie świadczenia równocześnie ze złożeniem oferty)

- Przypadki nakłaniania i oczekiwania – polegają na świadczeniu w celu skłonienia odbiorcy do określonego zachowania, do którego ten nie chce lub nie może się zobowiązać. (np. świadczeni w związku z zawarciem małżeństwa w przyszłości – darowizny narzeczonych, lub stosowane do rozliczeń pomiędzy konkubentami)

q 
jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia (conditio sine causa) - Przyczyną nieważności wskazanej czynności prawnej jest jej wadliwość albo niezachowanie formy, sprzeczność z prawem lub zasadami współżycia społecznego, powodujące zastosowanie art. 58 k.c., zastrzeżenie świadczenia niemożliwego. Jeżeli umowa jest nieważna, roszczenie obejmuje wartość korzyści, jaką ostatecznie uzyskał wzbogacony, a nie tylko równowartość świadczenia.

Przykłady
:

- brak zastrzeżonej formy pod rygorem nieważności
- brak zdolności do czynności prawnych
- wadliwa reprezentacja osoby prawnej
- sprzeczność z prawem lub zasadami współżycia społecznego
- pozorność

  1. WYŁĄCZENIE ZWROTU

Art. 411 kc. Nie można żądać zwrotu świadczenia:
1) jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;
2) jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;
3) jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;
4) jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

Art. 411 reguluje przypadki wyłączające roszczenie o zwrot świadczenia nienależnego, przy czym nie obejmuje on ogólnego roszczenia z art. 405 kc.

q 
Wyłączenie zwrotu ze względu na wiedzę solvensa o braku zobowiązania – w tym przypadku konieczne jest aby przyjmujący świadczenie udowodnił, że świadczący był w pełni świadomy, iż świadczenie się nie należy i że jest związane z negatywnymi skutkami dla niego a mimo to je spełnił.

Nie wyłącza kondykcji np. działanie w błędnym przekonaniu (np. pracodawcy wobec pracownika.

Pracownik, który dwukrotnie pobrał jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy od organu rentowego oraz od pracodawcy, obowiązany jest zwrócić należność otrzymaną od pracodawcy działającego w błędnym przekonaniu o obowiązku świadczenia i nie może się od tej powinności uwolnić zarzutem, że przy dołożeniu należytej staranności pracodawca mógł wypadek prawidłowo zakwalifikować pod względem faktycznym i prawnym

Wyrok SN z dnia 3 marca 2005 r., I PK 192/04

q 
Wyłączenie zwrotu ze względu na zgodność z zasadami współżycia społecznego – zakres zastosowania art. 411 pkt 2 kc., jest bardzo wąski, dotyczy obowiązków moralnych lub rodzinnych lub innych, które są zgodne z zasadami współżycia społecznego

Przepis art. 411 pkt 2 k.c. ma zastosowanie w sytuacji, gdy ten, kto spełnił świadczenie, nie był prawnie zobowiązany lecz można mu przypisać moralny obowiązek wobec przyjmującego świadczenie. W takiej sytuacji spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

wyrok SN z dnia 21 września 2004 r., II PK 18/04
 

Dotyczy to np. świadczeń na rzecz członka rodziny o charakterze pielęgnacyjnym, alimentacyjnym lub innym w błędnym przekonaniu, iż istnieje ku temu obowiązek prawny. (np. błąd co do pokrewieństwa z osobą wobec której świadczono)

Spełnienie przez pracodawcę nienależnego świadczenia w postaci wynagrodzenia za pracę podwyższonego bez podstawy prawnej, wypłaconego dyrektorowi generalnemu spółki handlowej, pełniącemu funkcję jednoosobowego jej zarządu, może czynić zadość zasadom współżycia społecznego

wyrok SN z dnia 26 września 2000 r., I PKN 42/00

Powoływanie się na naruszenie prawa w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem oddalającym powództwo nie uzasadnia zarzutu, że świadczenie wyegzekwowane na podstawie klauzuli wykonalności nadanej nieprawomocnemu wyrokowi czyni zadość zasadom współżycia społecznego

wyrok SN z dnia 21 września 2004 r., II PK 18/04

q 
Wyłączenie zwrotu ze względu na zadość uczynienie przedawnionemu roszczeniu

Po upływie terminu przedawnienia, zobowiązanie nie znika lecz w dalszym stopniu istnieje, zatem spełnienie istniejącego zobowiązania nawet po terminie jego przedawnienia nie uzasadnia obowiązku zwrotu. 
Przepis ten dotyczy tylko zobowiązań przedawnionych, jeżeli natomiast zobowiązanie wygasło lub było ograniczone terminem zawitym to mamy do czynienia z conditio indebiti.

q Wyłączenie zwrotu ze względu na spełnienie świadczenia przed terminem wymagalności – jest to porównywalne z kwestią przedawnienia, dług również istnieje, jednak nie jest jeszcze zaskarżalny, nie ma też znaczenia czy roszczenie stało się ostatecznie wymagalne, gdyż w zobowiązaniach bezterminowych wymagalność związana jest z wezwaniem dłużnika do spełnienia świadczenia, jeżeli zaś zapłaci sam to nie trzeba go będzie wzywać. Dotyczy to jednak tylko zobowiązań istniejących, nie zaś nieistniejących.

Hipoteza art. 411 pkt 4 k.c. dotyczy zwrotu świadczenia spełnionego przed terminem wymagalności roszczenia, co do którego podstawa prawna od chwili spełnienia świadczenia nie uległa zmianie, jednakie ze względów praktycznych nie jest celowe dopuszczenie do zwrotu tej kwoty, która z chwilą nadejścia terminu wymagalności roszczenia musiałaby być świadczona między stronami.

wyrok SN z dnia 23 maja 1980 r., IV PR 200/80

3.     
PRZEPADEK ŚWIADCZENIA

Art. 412 kc.  
Sąd może orzec przepadek świadczenia na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli świadczenie to zostało świadomie spełnione w zamian za dokonanie czynu zabronionego przez ustawę lub w celu niegodziwym. Jeżeli przedmiot świadczenia został zużyty lub utracony, przepadkowi może ulec jego wartość.

Przepis ten odnosi się do tzw. świadczeń niegodziwych, ma na celu ochronę porządku publicznego, tak aby uniknąć sytuacji w której sąd cywilny rozstrzygając pomiędzy dwoma stanowiskami związanymi z w/w świadczeniem jest zmuszony przyznać rację jednej ze stron. (chodzi o to aby żadna ze stron nie mogła odnieść korzyści z własnej niegodziwości)

Zrozumienie przepisu wymaga odniesienia się do sytuacji pomiędzy stronami niegodziwego świadczenia, solvensovi przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia, jednak ma to miejsce tylko na papierze, gdyż nie jest poparte żadną rzeczywistą możliwością jego dochodzenia. Ponadto z uwagi na nielegalny i niemoralny charakter źródeł świadczenia rzadko kto by dochodził ich przed sądem.

Przykłady:

- zapłata za cudzą nerkę
- sponsoring

Przesłanki przepadku świadczenia niegodziwego:
q Świadczenie musi zostać spełnione, np. przeniesienie własności, zapłata sumy, wykonanie usługi.
q Spełnione świadczenie musi być niegodziwe – zachowanie niemoralne, nieetyczne, rażąco naruszające zasady współżycia społecznego
q Świadczenie powinno być też wykonane w zamian za dokonanie czynu zabronionego lub w celu niegodziwym.
q Świadczenie powinno być spełnione świadomie w zamian za powyższe czyny zabronione lub niegodziwe

Orzeczenie przepadku korzyści na podstawie art. 412 k.c. jest fakultatywne, ale nie dowolne, w związku z tym decyzja odmowna sądu wymaga stosownego uzasadnienia, ze wskazaniem kryteriów odmowy. Powód ma obowiązek wykazania przesłanek zastosowania art. 412 k.c., nie obciąża go natomiast wykazanie okoliczności uzasadniających nieorzekanie o przepadku, ponieważ leży to w interesie pozwanego (art. 6 k.c.).
wyrok SN z dnia 23 marca 2007 r., V CSK 60/07

Treść art. 412 k.c. jednoznacznie przesądza, że przepadek przedmiotu świadczenia następuje z mocy prawa w chwili, gdy zostało ono przyjęte przez osobę, na rzecz której zostało dokonane. Późniejsze rozdys – ponowanie otrzymanym świadczeniem, stanowiącym już własność Skarbu Państwa, nie zwalnia od obowiązku zwrotu całej pobranej kwoty.

wyrok SN z dnia 15 czerwca 1982 r., IV CR 207/82

Obowiązek zwrotu świadczenia o celu niegodziwym, ulegającego przepadkowi na podstawie art. 412 k.c., jest ściśle związany z osobą dłużnika i nie należy do spadku po nim. Skarb Państwa może jednak domagać się od spadkobiercy wydania przedmiotu, świadczenia, jeżeli wszedł on do jego majątku.

wyrok SN z dnia  5 kwietnia 1979 r., III CZP 12/79

Fakt przeznaczenia przez biorącego pożyczkę sumy pożyczonej na spełnienie świadczenia o celu niegodziwym nie uzasadnia przepadku tej sumy na podstawie art. 412 k.c. również wówczas, gdy dający pożyczkę wiedział w chwili zawarcia umowy o jej przeznaczeniu, chyba ze powyższe przeznaczenie pożyczonej sumy było objęte także wolą dającego pożyczkę i było zastrzeżone w umowie pożyczki.

wyrok SN z dnia 6 listopada 1973 r., II CR 743/73

Skutki przepadku:

1) Skarb Państwa staje się właścicielem przedmiotów
2) Nabycie przez Skarb Państwa ma charakter pierwotny
3) Jeżeli wyrok przyjmie formę zasądzającą to po nadaniu mu klauzuli wykonalności nadawał się będzie do egzekucji
4) Orzeczenie przepadku powoduje wygaśnięcie obowiązku zwrotu świadczenia
5) Orzeczenie przepadku na podstawie art. 412 kc., wyłącza możliwość orzeczenia przedmiotu w postępowaniu karnym (vice versa)

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: bezpodstawne wzbogacenie
Ocena: 3,86
Rafał Łuczkowski
PORADY: 4    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres