Dlatego też na Poczcie Polskiej spoczywa obowiązek podejmowania działań zmierzających do egzekwowania zaległości powstałych w związku z nieuiszczaniem opłat abonamentowych.
Poczta Polska udostępniania informacje gospodarcze dotyczące wiarygodności płatniczej dłużników na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530, z późn. zm.).
Abonament RTV
Opłata abonamentowa jest prawnym obowiązkiem każdego gospodarstwa domowego (poza osobami zwolnionymi) np. tymi które ukończyły 75 lat) i każdej firmy, w których znajdują się odbiorniki radiowe i/lub telewizyjne.
Cała kwota abonamentowa jest przeznaczana na misję mediów publicznych. Z abonamentu utrzymywane jest więc zarówno publiczne radio, jak i telewizja – w sumie dziesiątki ośrodków terenowych i stacji lokalnych w całym kraju.
Egzekucja zgodna z konstytucją
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z marca 2010 r. obecne przepisy kontroli opłacania abonamentu radiowo telewizyjnego i jego egzekucji są zgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny uznał, że zarówno egzekucja opłaty karnej jak i należności z tytułu zaległego abonamentu są dopuszczalne z punktu widzenia obowiązującego prawa.
Należności abonamentowe Poczta Polska może egzekwować w trybie administracyjnym. Oznacza to, że gdy mimo wezwania do zapłaty, zaległość nie zostanie uiszczona, kierownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej powinien wystawić ponowne powiadomienie, a następnie tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego czyli naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Organ egzekucyjny może zastosować w celu egzekucji każdy środek.
Żródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - www.krrt.gov.pl