Usługi remontowo-budowlane – najczęściej wykonywane na podstawie umowy o dzieło (malowanie mieszkania, montaż okien) – podlegają przepisom Kodeksu cywilnego. Wady i usterki powstałe na skutek wykonania tych usług objęte są rękojmią. Art. 637 w związku z art. 556 Kodeksu cywilnego przewiduje, że jeśli po wykonaniu usługi ujawnią się jakieś wady, to zamawiający może albo odstąpić od umowy, albo żądać proporcjonalnego obniżenia ceny. Z tej pierwszej możliwości nie można jednak skorzystać, jeśli usługodawca niezwłocznie po wezwaniu usunie wady. Trzeba więc najpierw wezwać fachowca do usunięcia wad w wyznaczonym terminie z zagrożeniem, że po jego bezskutecznym upływie nie przyjmie się naprawy i odstąpi od umowy.
Jednak jeśli wady są nieistotne, to odstąpienie od umowy nie wchodzi w grę – wtedy pozostaje jedynie obniżenie ceny. Tak wynika z art. 637 Kodeksu cywilnego. Przy usługach remontowo-budowlanych trudno generalnie oceniać, jaka wada jest istotna. Zależy to od indywidualnych przypadków, w razie wątpliwości można poprosić rzeczoznawcę budowlanego o sporządzenie odpowiedniej ekspertyzy.
Warto też pamiętać, aby umowę o usługi remontowo-budowlane zawrzeć w formie pisemnej. W takiej formie powinno się też składać uwagi, zastrzeżenia i reklamacje. Ułatwi to potem późniejsze dochodzenie roszczeń, zwłaszcza gdyby sprawa ostatecznie miała trafić do sądu. Trzeba też pamiętać, że na powiadomienie fachowca o wykrytej wadzie mamy miesiąc od jej wykrycia, inaczej uprawnienia z rękojmi wygasają.
Źródło: www.uokik.gov.pl