Rada Ministrów przyjęła trzecią transzę deregulacji
Ustawa obejmuje 101 profesji podlegających siedmiu Ministrom: Sprawiedliwości, Finansów, Gospodarki, Spraw Wewnętrznych, Rolnictwa, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Środowiska. Ponadto w prace zaangażowany był Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zmiany obejmują m.in. takie zawody jak rzecznik patentowy, tłumacz przysięgły, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, zawody związane z geologią i górnictwem, muzealnik, czy inżynier pożarnictwa.
Przedmiotowa ustawa stanowi trzeci etap procesu deregulacji dostępu do zawodów. I transza deregulacji, obejmująca 51 zawodów (ustawa z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów) weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. (część przepisów 1 stycznia 2014 r.), natomiast II transza deregulacji (ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych) obejmująca 91 zawodów i weszła w życie 10 sierpnia 2014 r.
Ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia. Wśród przepisów o inaczej określonym terminie wejścia w życie należy wskazać przede wszystkim zmiany w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe i ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze, które zaczną obowiązywać po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Żródło: Ministerstwo Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl