Prawo karne - co grozi za jazdę po alkoholu?
Według prawa karnego kierowca nie może liczyć na taryfę ulgową po zatrzymaniu pod wpływem alkoholu. Pijany kierowca może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdu i wysoką grzywnę. Wszystko zależy od stężenia promili we krwi albo w wydychanym powietrzu. Stan po użyciu alkoholu to wykroczenie według prawa karnego. To sytuacja, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi/prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Za wykroczenie grozi kara pozbawienia prawa jazdy od 6 miesięcy do 3 lat.
Sprawy karne dotyczące stanu nietrzeźwości podczas jazdy, który jest traktowany jako przestępstwo, są dużo dotkliwsze dla zatrzymanego kierowcy. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi według art 178a kk kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Stan nietrzeźwości to sytuacja, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu
Jako specjaliści z zakresu prawa karnego, adwokat karnista Białystok ma doświadczenie ze sprawami o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. W sprawach karnych takie zarzuty zwykle kończą się długotrwałym zakazem prowadzenia pojazdów, wysoką grzywną i wpisem o skazaniu w Krajowym Rejestrze Karnym. Kancelaria Adwokacka w Białymstoku i Suwałkach pomoże w tak stresującej sytuacji, jaką jest tymczasowe aresztowanie.
Należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z prawa do odmowy składania wyjaśnień oraz zapoznanie się ze swoimi prawami. Każdy zatrzymany ma prawo m.in. do adwokata, który wybierze najlepszą strategię procesową. Prawo karne procesowe pozwala także na warunkowe umorzenie postępowania za jazdę po alkoholu. Tak więc często nie warto godzić się od razu na dobrowolne poddanie się karze.
Pomoc w zakresie prawa karnego
Na etapie postępowania przygotowawczego można ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania za jazdę pod wpływem. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, warto jednak skorzystać z tej możliwości. Jest ona dostępna dla osób niekaranych za przestępstwa umyślne, i stanowi dla kierowcy ogromne udogodnienie. Kodeks postępowania karnego mówi w takim wypadku nie o skazaniu, ale o poddaniu okresie próby (od roku do trzech). Krótszy jest także okres pozbawienia prawa jazdy, a kierujący nie musi zdawać ponownie egzaminu państwowego. To szczególnie ważne w przypadku kierowców zawodowych.
Prawo karne - Białystok kancelaria
W takich wypadkach jak prowadzenie pojazdu pod wpływem lub posiadanie narkotyków kodeks karny przewiduje surowsze kary. Dokladnie znając prawo karne kancelaria może wnioskować o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowe przedterminowe zwolnienie. Wszystko zależy od tego, czy jazda pod wpływem narkotyków zostanie uznana za przestępstwo czy za wykroczenie. Nasz adwokat narkotyki oraz alkohol podczas jazdy traktuje z wyjątkową uwagą, zawsze wybierając najlepsze wyjście dla klienta. Adwokat Karnista Mateusz Ochtera specjalizuje się w postępowaniu przygotowawczym oraz wygrywaniu spraw karnych o jazdę pod wpływem.