Przestępstwo gospodarcze — czym jest?
W żadnym przepisie polskiego prawa nie znajduje się dokładna definicja przestępstwa gospodarczego. Zgodnie z doktryną można zatem za nie uznać każdy czyn zabroniony, który jest popełniany przez uczestników obrotu gospodarczego. Co ważne — przynajmniej jeden z nich musi mieć status profesjonalisty.
Przestępczość gospodarcza jest zagrożona bardzo surowymi karami. W najcięższych przypadkach mogą one wynosić nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo grzywna w 2023 r. mogła wynieść nawet 50 mln zł.
Co zaliczamy do przestępstw gospodarczych? Lista przestępstw
Kodeks karny w rozdziale XXXVI opisuje czyny wchodzące w zakres przestępczości gospodarczej oraz naruszających interesy majątkowe. Są tam wymienione przykłady przestępstw gospodarczych (tzw. przestępstwa białych kołnierzyków, z ag. white collar crimes).
Katalog przestępstw gospodarczych, który można znaleźć w tym akcie prawnym, wskazuje łącznie 13 czynów zabronionych. Nie są to jednak wszystkie przykłady, jakie można znaleźć w polskim prawie.
Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu to obszerny opis czynów uwzględnionych zarówno w kodeksie karnym, jak i kodeksie skarbowym. Do najczęściej występujących należą:
-
wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym,
-
łapownictwo,
-
wyłudzenie kredytu,
-
wyłudzenie odszkodowania,
-
pranie pieniędzy,
-
niewłaściwe prowadzenie dokumentacji prowadzonej działalności gospodarczej.
Przestępczość gospodarczą zazwyczaj ściga się z urzędu.
Najczęściej popełniane przestępstwa gospodarcze
Poznaj trzy najczęściej popełniane przestępstwa gospodarcze zagrożone karą pozbawienia wolności
Łapownictwo
Z łapownictwem mogą się wiązać także inne przestępstwa gospodarcze, takie jak korupcja czy płatna protekcja. Pojęcie łapownictwa z kodeksu karnego dotyczy osób pełniących kierownicze stanowiska w podmiocie prowadzącym działalność gospodarczą.
Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem określonego stanowiska może grozić nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Wyłudzenie kredytu
Sprawca popełnia przestępstwo wyłudzenia kredytu, kiedy przedstawia dokument istotny dla udzielenia kredytu będący podrobionym, przerobionym lub poświadczającym nieprawdę. Taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Wyłudzenie odszkodowania
Wyłudzenie odszkodowania z umowy ubezpieczenia również jest przestępstwem gospodarczym. Dotyczy ono osoby, która w sposób celowy powoduje zdarzenie objęte ubezpieczeniem w celu uzyskania odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Zostałeś oskarżony o nieuczciwe działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej? Warto szukać profesjonalnej pomocy.
Gdzie szukać pomocy po popełnieniu przestępstwa gospodarczego? Eksperci z Kancelarii PZ Adwokaci wyjaśniają
W przypadku popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa gospodarczego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych prawników. Profesjonalne wsparcie otrzymasz w warszawskiej kancelarii PZ Adwokaci. To zespół specjalistów, którzy przeprowadził już setki podobnych spraw.
Pomoc prawna w postępowaniu cywilnym może okazać się niezwykle przydatna. Przede wszystkim dowiesz się, jakie prawa Ci przysługują oraz jakie kroki podjąć, by postępowanie zakończyło się dla Ciebie jak najkorzystniej.