Jak wygląda obsługa firmy przez kancelarię prawną?
Najczęściej obsługa realizowana jest za pośrednictwem indywidualnych praktyk prawnych, które podpisują z przedsiębiorcami umowy dotyczące realizacji zadań obsługi prawnej. Kancelaria z mocy prawa jest podmiotem zewnętrznym, który nie może ulegać inkorporacji w struktury firmy. Skorzystanie z takich usług może być również swoistą optymalizacja finansową w kierunku rezygnowania z zatrudniania prawników, a raczej zlecenia im konkretnych zadań tyczących się potrzeby danej chwili.
Dział prawny przede wszystkim realizuje opiniowanie w zakresie realizowanych umów, przestrzegania procedur prawnych oraz regulacja wewnętrznych przedsiębiorstwa. Każda kancelaria prawna działająca na zlecenie firmy może również reprezentować przedsiębiorstwo na zewnątrz na mocy stosownych pełnomocnictw prawnych. Kancelarie realizujące obsługę prawną przedsiębiorstw najczęściej zajmują się następującymi dziedzinami prawa:
• prawem cywilnym,
• prawem handlowym i spółek,
• prawem giełdowym,
• prawem podatkowym,
• prawem gruntowym.
Dodatkowo przedsiębiorcy chętnie współpracują z kancelariami notarialnymi, których zadaniem jest stosowne poświadczanie umów, sporządzanie dokumentów i inne zadania związane z poprawną realizacja procesów tyczących się zawierania umów lub tworzenia właściwej dokumentacji.
Co lepiej wybrać – kancelarię czy dział prawny?
Generalnie rzecz ujmując, to nie ma jednej dokładnej interpretacji w zakresie tego, czy lepsze jest zatrudnienie prawnika w firmie – np. radcy prawnego, czy też podpisanie długoterminowego kontraktu z kancelarią adwokacką, radcowską lub notarialną. Uwzględniając te wszystkie kwestie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby, na specyfikę realizowanych zadań w firmie i potencjalne ryzyko spraw karnych przeciwko firmie i jej przedstawicielom.
Również każda kancelaria prawna często obsługuje dokumentacją firmową – szczególnie wrażliwą, którą zabezpiecza wedle uznanych standardów. Podmioty prawnicze, takie jak pierog.pl realizują konkretne zadania w zakresie obsługi prawnej przedsiębiorców – zgodnie ze specyfiką specjalizacji danej kancelarii.