1. Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?
2. Jakie są główne cechy takiego partnerstwa?
3. W jakich dziedzinach wykorzystywana jest współpraca?
Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem i chcesz dowiedzieć się o nim nieco więcej, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca! Dowiesz się z niego między innymi tego, czym jest partnerstwo instytucji publicznych i podmiotów prywatnych, na jakich zasadach może odbywać się współpraca tego rodzaju oraz czy korzyści ze współpracy ponoszą obydwie strony.
Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne?
Dla nikogo nie jest tajemnicą, iż są takie obszary, za których prawidłowe działanie odpowiedzialne są władze państwa, czy to na szczeblu centralnym, czy też samorządowym. Można w tym miejscu wspomnieć, chociażby kwestię infrastruktury publicznej. Kluczowym elementem partnerstwa jest długoterminowa współpraca podmiotów publicznych oraz prywatnych na rzecz świadczenia usług czy też realizowania przedsięwzięć, które zasadniczo powinny być zapewnione przez stronę sektora publicznego. Partnerstwo publiczno-prywatne w swoim założeniu ma zwiększyć efektywność realizowanych zadań. Ich finansowanie odbywa się w połączeniu finansów publicznych, jak i prywatnych, wspólna jest także partycypacja w ryzyku związanym z przeprowadzaną inwestycją.
Jakie są główne cechy takiego partnerstwa?
Warto wspomnieć o tym, że sektor prywatny uczestnicząc w realizacji zadań spoczywających na organach publicznych, nie wykonuje tego pro publico bono. Firmy prywatne otrzymują wynagrodzenie za świadczone przez siebie usługi oraz wykonane zlecenia. Partnerstwo publiczno-prywatne odbywa się na podstawie zawartej umowy. Przyjęło się, iż taka umowa posiada charakter długoterminowy zapewniający stabilność realizowanych zadań. Współpraca sektora prywatnego z publicznym przynosi obopólne korzyści.
W jakich dziedzinach wykorzystywana jest współpraca?
Istotny jest tryb, w jakim strona publiczna może nawiązać współpracę z sektorem prywatnym. Może to być przykładowo tryb dla udzielenia zamówienia publicznego. Taka współpraca może odbywać się na różnych płaszczyznach. Jako przykład można podać budowę i utrzymanie albo remont szeroko pojętej infrastruktury, takiej jak autostrady, szkoły czy centra rekreacyjne.