Przekształcenie formy działalności gospodarczej — na czym polega i kiedy można zastosować?
Przekształcenie formy działalności gospodarczej przeważnie stosuje się, gdy przedsiębiorca chce zamienić jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie pozwala zmienić formę prawną w sposób płynny, bez konieczności zamykania działalności i otwierania jej na nowo w innej formie. To pozwala na zachowanie ciągłości i prowadzenia firmy w zupełnie nowej strukturze. Warto wspomnieć również, że osoba prowadząca jednoosobową działalność może też przekształcić ją w jednoosobową spółkę kapitałową. Co więcej, w dowolną spółkę handlową może zostać przekształcona także każda:
- spółka partnerska
- spółka jawna
- spółka akcyjna
- spółka komandytowa
Przedsiębiorcy najczęściej decydują przekształcić formę prowadzonej działalności, gdy firma zaczyna rosnąć w siłę i przestaje być drobnym biznesem. Taka zmiana pozwala także na skorzystanie z wielu programów dedykowanych spółkom. Dlatego też decyzja o przekształceniu jest często spowodowana korzyściami finansowymi.
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. — wady i zalety
Przekształcenie formy działalności gospodarczej z jednoosobowej na spółkę z o.o. może zapewnić wiele świetnych korzyści dla całego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, dzięki któremu odpowiedzialność osobista przedsiębiorcy zostaje zmniejszona lub całkowicie wyłączona. Wbrew pozorom, jednoosobowa działalność gospodarcza to duże ryzyko. Przekształcenie może je ograniczyć.
Dużo korzyści związanych z przekształceniem mieści się w obszarze finansów. Warto bowiem wspomnieć, że członków organów spółki przekształconej przestaje obowiązywać konieczność zapłaty składek ZUS - oczywiście, o ile jest ich przynajmniej dwóch. Znacznie łatwej można też w ten sposób pozyskać kapitał oraz inwestorów. Co więcej, przekształcenie działalności gospodarczej na spółkę z o.o. ma też duży wpływ na wizerunek firmy. Taki krok może podnieść jej renomę.
A czy przekształcenie działalności gospodarczej ma jakieś minusy? Prowadzenie spółki z o.o. bez wątpienia wiąże się z wyższymi kosztami prowadzenia działalności. Dotyczy to zarówno dodatkowych opodatkowań, jak i kosztów związanych z prowadzeniem księgowości.
Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?
Przekształcenie formy działalności gospodarczej to procedura wymagająca wypełnienia pewnych formalności. Jej przebieg jest dość czasochłonny i może sprawiać wrażenie skomplikowanego. Składa się on bowiem z wielu etapów. Wśród nich jest między innymi przygotowywanie całego planu przekształcenia, zgłaszanie go do KRS, czy też złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego do zbadania planu przekształcenia. A to i tak nie wszystko.
Formalności oraz spraw do załatwienia przy przekształcaniu firmy jest całkiem sporo. Warto więc skorzystać z profesjonalnego wsparcia specjalistów. W tym celu najlepiej skonsultować się z radcą prawnym. Pomocy prawnej można poszukać chociażby w Internecie, wpisując do wyszukiwarki odpowiednie hasło i lokalizację, np. "Radca Prawny Wrocław".