Podróże w interesach
Delegacje, również te zagraniczne, zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. Z tym że w rozliczeniu z urzędem skarbowym możemy wziąć pod uwagę tylko takie kwoty, jakie przysługują pracownikom instytucji państwowych i samorządowych – wysokości diet na delegacje zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29.01.2013 r. Poza tym wydatki, jakie ponieśliśmy korzystając z obcej waluty, musimy przeliczyć na złotówki według kursu NBP, który obowiązywał w dniu poprzedzającym rozliczenie.
Import i eksport
Współpracując z kontrahentami spoza Polski, zarówno jako wykonawca towarów lub usług, jak i zleceniodawca, rozliczamy się zazwyczaj w obcej walucie. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam zwiększyć kontrolę nad kosztami i zyskami, jest konto walutowe. Dzięki temu unikamy wysokich bankowych marży, naliczanych z okazji przewalutowania przy każdym przelewie, ponieważ otrzymujemy wynagrodzenie (lub dokonujemy płatności) bezpośrednio w euro, funtach czy koronach, a następnie sami możemy wymienić je na złotówki po preferencyjnym kursie. Warto również pamiętać, że wg ustawy o podatku od towarów i usług, w rozliczeniu podatkowym również stosujemy przeliczenie wg kursu NBP z dnia poprzedzającego datę na fakturze, natomiast jeżeli od otrzymania faktury do momentu zapłaty nastąpiła zmiana kursu – różnicę uwzględnia się w kosztach uzyskania przychodu lub w dodatkowych przychodach.
Jak wymieniać walutę
Wymiana waluty w banku jest mało opłacalna, ponieważ trzeba liczyć się z wysokim spreadem. Z kolei wymiana w tradycyjnym kantorze w przypadku firmowych finansów raczej nie wchodzi w grę, m.in. ze względu na towarzyszące jej ryzyko. Dobrym wyjściem jest zatem skorzystanie z internetowych kantorów. Wymiana w e-kantorze jest bezpieczniejsza i bardziej komfortowa niż w kantorze stacjonarnym, ponieważ odbywa się bezgotówkowo, zaś wszystkie dane są szyfrowane i monitorowane pod kątem poprawności przeprowadzanych transakcji. Bardziej korzystne są również ceny walut (zarówno kurs kupna, jak i sprzedaży). Dla przykładu, wymieniając w jednym z najpopularniejszych polskich banków 10 000,00 EUR na rodzimą walutę, otrzymamy 41 347,00 PLN, podczas gdy w serwisie https://internetowykantor.pl/ ta sama kwota w przeliczeniu na złotówki wynosi 42 828,00 PLN – zyskujemy więc 1 481,01 PLN (według kursów walut z dnia 28.09.2016). Regularne wymiany większych kwot w skali roku mogą nam przynieść zysk w wysokości kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy, w porównaniu do kursów obowiązujących w bankach.