www.prawnik-online.eu   »   Własna firma   »   E-commerce a prawo – jak prowadzić sklep internetowy zgodnie z przepisami?

redakcja 28 czerwca 2021 E-commerce a prawo – jak prowadzić sklep internetowy zgodnie z przepisami?

Stąd też nie można dziwić się faktowi, że sklepów internetowych przybywa jak grzybów po deszczu. Jednak każdy, kto planuje zainwestować w tego rodzaju biznes, powinien liczyć się z regulacjami prawnymi, których nie można omijać ani bagatelizować. Podpowiadamy, jak prowadzić e-commerce w pełnej zgodzie z prawem.

Jakie akty prawne regulują e-commerce?

Zasadniczym aspektem prawnym, który trzeba brać pod uwagę w czasie prowadzenia e-sklepu, jest respektowanie praw konsumentów oraz zadbanie o to, by na każdym kroku dokonywania zakupów w Twoim e-commerce mieli oni dostęp do informacji na ich temat. Akty prawne, które ustalają regulacje na temat handlu przez Internet, to:

 • Kodeks cywilny;
 • Ustawa o prawach konsumenta;
 • Ustawa o świadczeniu usług na odległość;
 • Ustawa o ochronie danych osobowych.

Sprzedaż produktów i usług przez Internet musi odbywać się zgodnie z regulacjami, przewidzianymi w tych aktach prawnych. W przeciwnym razie umowa zawarta za pośrednictwem e-sklepu może okazać się nieważna, a sprzedający może ponosić nawet konsekwencje prawne.

Regulamin podstawą dla klientów e-commerce

Do podstawowych obowiązków każdego sklepu internetowego należy opracowanie regulaminu, który będzie określał wszystkie prawa i obowiązki stron dokonujących transakcji. Bardzo ważną informacją jest to, że żaden z zapisów w regulaminie sklepu nie może określać warunków, które dla konsumenta będą mniej korzystne niż zapisy w aktach prawnych, które wymieniliśmy wyżej. Gwarancją sporządzenia prawidłowego regulaminu jest obsługa prawna sklepu internetowego.

Ścieżka zakupowa

Podczas zakupów w sklepie internetowym konsument przechodzi przez ścieżkę zakupową, która polega na wykonaniu kolejnych czynności, mających doprowadzić go do zawarcia umowy na odległość. Kolejne kroki na ścieżce zakupowej to:

 • umieszczenie przedmiotów w wirtualnym koszyku;
 • potwierdzenie zakupu;
 • wybór metody dostawy i sposobu płatności;
 • dokonanie płatności w przypadku wyboru płatności z góry.

Każdy z kroków musi być łatwy i przejrzysty, a konsument musi być jasno poinformowany o tym, czym skutkuje przejście do kolejnego punktu i czy na danym kroku generowane są opłaty. W świetle przepisów na każdym z tych etapów kupujący musi mieć możliwość zapoznania się z regulaminem, którego akceptacja jest warunkiem zawarcia umowy.

Wystawienie dowodu zakupu

Podobnie jak sklepy stacjonarne, które w chwili dokonania transakcji wręczają klientowi paragon lub fakturę, e-commerce’y również zobowiązane są do dostarczenia dowodu sprzedaży. Mogą one przyjmować formę drukową i być dołączone do przesyłki lub przesłane mailem jako dokumenty elektroniczne. Dokument sprzedaży musi zawierać dane obu stron transakcji, zestawienie zakupionych produktów i ich cen, informację o sposobie i kosztach dostawy, metodzie płatności, a także o możliwości odstąpienia od umowy i sposobie reklamacji.

Pomoc prawna przy e-commerce niezastąpiona na co dzień

Przedstawione przez nas prawne aspekty e-commerce ty tylko wierzchołek tego, z czym na co dzień muszą liczyć się właściciele sklepów internetowych. Duża liczba zawieranych transakcji, błędy przy pracy, zagubione przesyłki lub roszczeniowość klientów sprawiają, że trudno obejść się bez wsparcia prawnego, dlatego usługi prawne dla e-commerce stają się dzisiaj normą i coraz trudniej znaleźć e-sklep, który z takiego wsparcia nie korzysta.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
 • Wykwalifikowani prawnicy
  i adwokaci
 • Zrozumiały język
 • Bezpłatne pytania dodatkowe
 • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres