www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   Prawa autorskie - osobiste i majątkowe

redakcja 30 lipca 2019 Prawa autorskie - osobiste i majątkowe

Prawa autorskie są coraz częściej przedmiotem sporów prawnych. Wielu twórców nie do końca jednak zdaje sobie sprawę z ochrony, jaka właściwie im przysługuje

 

  1. Prawa autorskie majątkowe a osobiste
  2. Prawa autorskie w Polsce
  3. Zrzeczenie się praw autorskich

Prawa autorskie majątkowe a osobiste

Prawo autorskie większość osób wiąże przede wszystkim z zakazem rozpowszechniania bez wiedzy i zgody autora stworzonych przez niego dzieł. Chodzi tutaj zarówno od finansowe zabezpieczenie autora, natomiast nie jest to jedyny aspekt praw autorskich, o jakim należy pamiętać. Równie istotne są bowiem prawa osobiste odnoszące się do sfery pozaekonomicznych interesów twórcy. Zdarza się, że mają one znaczenie również gospodarcze, natomiast nie ono jest tutaj kluczowe. Chodzi przede wszystkim o prawo dochodzenia autorstwa, sprzeciwiania się wszelkiemu zniekształceniu lub innej, niezaakceptowanej przez autora zmianie w jego dziele. Chodzi tutaj właściwie o wszelkie działania, które mogą negatywnie oddziaływać na wizerunek tak twórcy, jak i samego dzieła. Uznaje się, że prawa osobiste powinny być chronione co najmniej tak długo jak prawa majątkowe.

Prawa autorskie w Polsce

W Polsce, podobnie jak i w innych krajach, prawa osobiste są mniej precyzyjnie oznaczone i opisane. Najczęściej ich wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy. Zwraca uwagę na to m.in. autor artykułu na www.jakubowskazawada.com. Warto jednak pamiętać, że prawa osobiste powstają na rzecz każdego autora, ale ich właścicielem nie może być osoba prawna. Autor ma jednak możliwość zastrzeżenia, że po jego śmierci jego prawa osobiste może reprezentować inna osoba fizyczna lub osoba prawna. Prawa osobiste koncentrują się na kreacji wartości niematerialnej, zwracają uwagę na więź łączącą autora z dziełem. Określenia te mogą być jednak bardzo szeroko rozumiane, co może rodzić uzasadnione pytania i wątpliwości. Co ważne, według prawa więź autora z dziełem nie ustaje, rozpoczyna się w momencie ustanowienia dzieła i nie kończy się wraz ze śmiercią. Praw autora po jego śmierci mogą dochodzić wskazane przez niego osoby fizyczne lub prawne. W przypadku praw osobistych nie ma mowy o ich ostatecznym wygaśnięciu, natomiast praktyka pokazuje, że z czasem intensywność ich ochrony słabnie.

Autorskie prawa majątkowe opierają się na modelu własnościowym. Chodzi tutaj o działanie opierające się na domniemaniu, że prawo twórcy obejmuje wszelkie sposoby korzystania z utworu, które nie doczekały się wyraźnego wyłączenia z treści tego prawa. Prawa majątkowe trwają od ustanowienia dzieła do 70 lat po śmierci autora. Prawo majątkowe obejmuje także rozporządzanie prawem i pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia.  Należy pamiętać, że prawo rozporządzania utworem, wchodzące w skład prawa majątkowego, obejmuje prawo rozporządzania uprawnieniami majątkowymi, a nie prawo rozporządzania utworem jako takim. 

Zrzeczenie się praw autorskich

Praw majątkowych można się zrzec. Chodzi o oświadczenie autora o niedochodzeniu roszczeń finansowych z tytułu stworzenia konkretnego dzieła lub przekazania praw na rzecz innej osoby fizycznej lub prawnej. Tego typu zrzeczenia możliwe są jednak wyłącznie w przypadku praw majątkowych. Praw osobistych nie sposób się zrzec. Oświadczenia o zrzeczeniu się autorstwa właściwie nie mają żadnych skutków prawnych. Tego typu umowy są po prostu nieważne. Podobnie zresztą jak umowy obejmujące tzw. guest autorship.

 

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: prawa autorskie prawa majątkowe
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1619    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres