W Postanowieniach końcowych Regulaminu Sklepu internetowego przedsiębiorca podaje te informacje, których nie uwzględnił w postanowieniach szczegółowych, a przepisy tego wymagają.
Mogą to być informacje :
a) o językach w których umowa może być zawarta (art. 66[1] par. 2 pkt 5 K.c),
b) o stosowaniu lub nie stosowaniu Kodeksu dobrych praktyk. Jeżeli niniejszy kodeks jest stosowany, wtedy przedsiębiorca podaje na jakiej stronie internetowej Klient może się z nim zapoznać lub oferuje przesłanie mu go w pliku PDF za pośrednictwem poczty elektronicznej,
c) o właściwości sądu (sąd powszechny według przepisów o właściwości miejscowej ogólnej albo przemiennej zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r., poz. 101 z pozn. zm.). ),
d) o odesłaniu do przepisów prawnych w sprawach nieuregulowanych w Regulaminie (Ustawa z dnia 30 maja 2014 o prawach konsumenta - Dz.U. 2014.827), przepisy Kodeksu cywilnego),
e) o możliwości zmiany Regulaminu (np. z powodu zmiany przepisów prawnych),
f) o dacie obowiązywania Regulaminu.
Przykład Postanowień końcowych w Regulaminie sklepu internetowego
§ ... Postanowienia końcowe
- Sprzedawca stosuje Kodeks dobrych praktyk. Klient może zapoznać się z Kodeksem na stronie internetowej: ........................ Na życzenie Klienta Sprzedawca prześle jego treść drogą elektroniczną w pliku PDF.
- Spory wynikające ze stosowania niniejszego Regulaminu i w związku z wykonywaniem zawartych umów między Sklepem a Klientami, będą rozpatrywane przez sąd powszechny według przepisów o właściwości miejscowej ogólnej albo przemiennej zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. z 2014 r., poz. 101 z pózn. zm.).
- Sprzedawca może zmienić Regulamin ........................................................................ .
- Regulamin wchodzi w życie z dniem .......... r.
- Regulamin można pobrać w w formacie PDF pod linkiem ................. .
Klauzula niedozwolona:
1. Numer wpisu: 6273, data wpisu: 3 lutego 2016 r., branża: handel elektroniczny
"Wszystkie sprawy sporne, strony będą się starały na drodze polubownej, a w razie gdy porozumienie takie byłoby niemożliwe, spór rozstrzygać będzie sąd właściwy rzeczowo dla siedziby Sprzedawcy" - wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. akt XVII AmC 34006/13.
Sprawdż:
Przedsiębiorca nie powinien narzucać konsumentowi wyboru sądu
2. Numer wpisu: 6247, data wpisu: 25 stycznia 2016 r., branża: handel elektroniczny
"W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego" – wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. akt XVII AmC 30522/13.
Sprawdż także:
Sprzedaż konsumencka: Kontrowersyjna klauzula niedozwolona - znasz ją?
Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014.827)
Stan prawny na 4 lutego 2016 roku