Kiedy przyszły przedsiębiorca wie co będzie robił i wybrał już przedmiot swojej działalności ( wybrał odpowiedni kod PKD 2007 ) przyszedł czas na uzyskanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Samo uzyskanie wpisu nie jest czynnością skomplikowaną. Procedura jest na tyle proste, że powinien sobie z nią poradzić praktycznie każdy bez większych problemów.
Czym jest formularz EDG-1
Formularz EDG jest specjalnym formularzem, który oprócz wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej zawiera także wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS lub KRUS. Formularz wypełniamy na komputerze lub ręcznie drukowanymi literami. W przypadku jakiegokolwiek błędu będziemy musieli wypełnić formularz na nowo. Na formularzu nie może być żadnych skreśleń itp. Wzór formularza EDG-1 znajdą Państwo w dziale WZORY PISM w zakładce WŁASNA FIMA. Przy wypełnianiu formularza należy uważnie czytać wypełniane pola. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do lektury instrukcji wypełniania formularza EDG-1 ( instrukcja znajduje się w również w dziale WZORY PISM > WŁASNA FIRMA )
Urząd gminy, miasta lub dzielnicy
Po wypełnieniu formularza EDG-1 ( wpis do ewidencji działalności gospodarczej ) z wypełnionym wnioskiem udajemy się z do Ewidencji Działalności Gospodarczej, którą prowadzi urząd miasta lub gminy, w którym dana osoba ma miejsce zamieszkania. Po złożeniu formularza urzędnik dokonuje weryfikacji pod względem formalnym. Na tym etapie możemy uzyskać jedna z trzech odpowiedzi: jeżeli wszystko jest OK. wówczas urzędnik wprowadza dane do komputera i wydaje nam zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ( sam wpis to kartka papieru zadrukowana po obu stronach ) Jeżeli formularz zawiera błędy wówczas urzędnik wezwie nas do uzupełnienia wniosku, w przypadku gdy nie uzupełnimy braków formalnych nasz wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Jeżeli natomiast nasze zgłoszenie dotyczy działalności gospodarczej nieobjętej przepisami ustawy lub prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania określonej w zgłoszeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę wówczas urzędnik wyda decyzje o odmowie wpisu.
Osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną
Jeżeli z jakichś powodów nie możemy osobiście złożyć wniosku
o wpis do ewidencji możemy to zrobić drogą pocztową lub elektroniczną.
Największy problem przy składaniu wniosku droga pocztową polega na tym, że nasz
podpis musi zostać poświadczony notarialnie, co wiąże się z koniecznością
wizyty w kancelarii notarialnej ( chodzi o to aby drogą pocztową nikt nie
podszył się pod nas i nie założył na nasze nazwisko działalności gospodarczej )
Jeżeli wniosek o wpis do ewidencji będziemy chcieli złożyć droga elektroniczną wówczas
musimy posiadać podpis elektroniczny ( ważny certyfikat, który kosztuje rocznie
około 300zł ) Istnieje jeszcze jeden
sposób - mianowicie wniosek możemy przesłać przez elektroniczna skrzynkę
podawczą ( wysyłamy wniosek o wpis przez specjalną stronę internetową urzędu a
po odebraniu i sprawdzeniu formularza urzędnik zaprasza nas w terminie 3 dni na
osobistą wizytę w celu złożenia podpisu. ) Osobiście spróbowałem przez
elektroniczną skrzynkę podawczą jednak po otrzymaniu potwierdzenia o numerze
5/2010 szybko zorientowałem się , że ten sposób składania wniosku nie jest
najpopularniejszy ;) Urzędnicy mieli
problem z odebraniem mojej wiadomości dlatego też zrezygnowałem z tej formy
składania wniosku i stawiłem się w Ewidencji Działalności Gospodarczej osobiście.
Rejestracja firmy przez internet
Ile trwa cała procedura ?
Generalnie zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej otrzymać powinniśmy niezwłocznie ( od ręki ). Wszystko zależy jednak od wielkości danego wydziału i ilości obsługujących urzędników. W moim przypadku ( miasto do 20 tyś ) Pani poprosiła mnie o godzinę czasu na przygotowanie zaświadczenia. Po godzinie stawiłem się u Pani urzędnik i odebrałem zaświadczenie. Za dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie zapłacimy ani złotówki ( wpis wolny jest od jakichkolwiek opłat ).
Co dzieje się z wnioskiem po złożeniu?
Najpóźniej w ciągu 3 dni od daty doknania wpisu organ ewidencyjny przesyła dane z wniosku (kopię wniosku) wraz z kopią zaświadczenia o wpisie do ewidencji do:
- wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego,
- właściwego urzędu statystycznego,
Urząd Statystyczny ma obowiązek:
a) przekazać do ZUS, w terminie 3 dni roboczych informację o numerze REGON nadanym przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność gospodarczą wraz z numerem PESEL,
b) wystawić i wysłać przedsiębiorcy zaświadczenie o nadanym numerze REGON.
- właściwego oddziału ZUS (albo KRUS)
Jak widzimy nie będziemy musieli składać odrębnego wniosku o nadanie numeru REGON, numer ten zostanie nam nadany a zaświadczenie zostanie przesłane w ciągu tygodnia na adres wskazany we wniosku.
Co dalej - następny krok
Po zarejestrowania działalności gospodarczej czekamy na nadanie numeru REGON abyśmy mogli założyć rachunek firmowy i dopełnić formalności w Urzędzie Skarbowym.