Bogaty ojciec Biedny ojciec jest od wielu lat bestsellerem na rynkach wydawniczych ( 25 milionów sprzedanych egzemplarzy na świecie ) Robert Kiyosaki urodził się w Stanach Zjednoczonych ( Hawaje ) gdzie zaczął też pracować jako przedstawiciel firmy Xerox. Kyiosaki po pewnym czasie zdał sobie sprawę, że pracując na kogoś jesteśmy w stałym „wyścigu szczurów” Książka jest próbą zmiany nastawienia a właściwie sposobu myślenia przeciętnego pracownika. Autor zwraca uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, których uświadomienie sobie z pewnością zmotywuje część z czytelników do wyrwania się z „wyścigu szczurów” i zrezygnowania z pracy na kogoś.
Książka poruszą następującą tematykę :
- Najlepsze sposoby na osiągniecie finansowej niezależności.
- W jaki sposób oszczędzać i pomnażać swoje pieniądze.
- Co dokładnie zrobić, aby to pieniądze pracowały dla Ciebie, a nie Ty dla pieniędzy?
- Jak rozpoznać swoje finansowe aktywa od pasywów.
- W jaki sposób pozbyć się swoich pasywów, przez które tracisz pieniądze.
- Jak rozpoznać, jaki styl inwestowania i zarabiania pieniędzy.
- Najlepsze sposoby na budowanie swoich aktywów (dochodów)
- Czym jest niezależność finansowa i jak ją osiągnąć.
- Na czym dokładnie polega różnica w myśleniu bogatych i biednych.
Przypowieść o bogatym i biednym ojcu
Kiyosaki opowiada w swojej książce o swoich dwóch ojcach, biednym i bogatym. Jeden z nich ( biedny ) był człowiekiem bardzo dobrze wykształconym, posiadającym doktorat oraz pracującym na stanowisku kierowniczym w Wydziale Edukacji. Drugą osobą był bogaty ojciec, ( ojciec jego kolegi ), który nigdy nie ukończył ósmej klasy. Bogaty ojciec pomimo tego, że nie był osobą wykształconą stał się człowiekiem bogatym, dzięki umiejętnym inwestycjom, w dochodowe przedsięwzięcia.
MIT : tylko wykształceni stają się bogaci
Kiyosaki zwraca w szczególności uwagę na zły tok myślenia większości otaczających nas ludzi, którzy cały czas powtarzają nam : „Ucz się pilnie, aby otrzymać dobrą pracę”. Ten typ myślenia nauczyciele i rodzice wpajają nam od najmłodszych lat. Zamiast motywować nas do zdobywania świata nasz system edukacyjny nastawiony jest na produkcję pracowników, których zadaniem jest wykonywanie poleceń.
Główne tezy książki :
- Brak szkolnej edukacji związanej z finansami
Szkoła nie tylko nie uczy nas zdobywania finansów ale również nie uczy nas zarządzania nimi. W odniesieniu do naszych szkół w ramach przedmiotu „Przedsiębiorczość” zamiast wydobywania z uczniów pomysłów na biznes oraz zarządzania nim i jego finansami szkoła uczy nas pustych regułek, których oczekują nauczyciele.
- Błędem jest stwierdzenie „ Ucz się pilnie i szukaj pracy”
Nasz system edukacyjny nie przygotowuje dzieci prawidłowo do wejścia w świat. Jak mogą nas nauczyć wiedzy finansowej ludzie, którzy sami tej wiedzy nie posiadają. To szkoła kształtuje umysły młodych ludzi, dlatego też program nauczania powinien obejmować zagadnienia takie jak: zarządzanie biznesem, inwestowanie, wiedza na temat finansów. Czy szkoła to czyni ? Oczywiście, że nie, zamiast zapoznawania młodych ludzi z podstawowymi zagadnieniami, które przydadzą się każdemu nasz system edukacyjny powtarza nam w kółko „ucz się pilnie aby otrzymać dobrą pracę”. Stwierdzenie to jest powtarzane w trakcie edukacji tak długo, że pytając ucznia liceum czy studenta po co się uczyć ?, zdecydowania większość z nich odpowie bez wahania „aby otrzymać dobrą pracę”. Tylko nieliczne jednostki nie poddadzą się takiej indoktrynacji i odpowiedzą, że w przyszłości zamierzają założyć własną firmę.
- Wiara podstawą sukcesu
Kiyosaki napisał, że jego biedny ojciec całe życie powtarzał „Nigdy nie będę bogaty”, natomiast bogaty ojciec mawiał „Będę bogaty, jestem bogaty” Powtarzanie w kółko hasła „nigdy nie będą bogaty” z pewnością nie pomoże nam odnieść sukcesu finansowego. Takie gadanie nie pomoże nam odnieść sukcesu ale może nas również podłamać psychicznie. Jeżeli sami nie uwierzymy, że jesteśmy w stanie odnieść sukces nic i nikt nam nie pomoże. Musimy zmienić nasze nastawienie i uwierzyć w siebie.
- Pieniądze to potęga ale wiedza o nich jest jeszcze ważniejsza
Najzabawniejsze jest dla mnie stwierdzenie „Pieniądze szczęścia nie dają” – zauważmy, że mają w zwyczaju tak mawiać ludzie majętni. Pieniądz jest jednym z przejawów siły ale prawdziwą siłą jest wiedza o tym jak pracują pieniądze. Jeżeli posiądziemy wiedzę o tym w jaki sposób pracują pieniądze będziemy wówczas gotowi do tego aby zacząć budować nasze bogactwo.
- Bogaci nie pracują dla pieniędzy
Co zrobiłbyś , gdyby Twoja praca była kiepsko opłacana a ty miałbyś kłopoty finansowe ? Większość z osób odpowiadając na to pytanie stwierdziłoby, że albo zmieniliby pracę na wyżej opłacaną albo zatrudniliby się na drugi etap. Zamiast takiego sposobu myślenia Kiyosaki radzi nam abyśmy wzięli sprawy w swoje ręce i ruszyli głową. Robert wskazuje również, że nie możemy tolerować sytuacji w której akceptujemy niską wypłatę i godzimy się na nasze problemy finansowe. Nie możemy czekać na podwyżkę w nadziei, że to rozwiąże nasze problemy finansowe.
- Biedni i klasa średnia pracują dla pieniędzy. Natomiast pieniądze bogatych pracują dla nich.
Biedny ojciec od pracy oczekiwał tego aby ta zapewniała mu egzystencję, natomiast bogaty ojciec chciał abyś nauczył się jak pracują pieniądze. Po tym jak posiądziesz wiedzę jak pracują pieniądze, będziesz mógł ich użyć aby to one pracowały na ciebie.
- Unikaj życiowej pułapki
Unikaj życiowej pułapki jaką jest ciężka praca za małe pieniądze. Ludzie, którzy tak pracują uczepieni są iluzją o stabilnej pracy. Ci którzy są w takiej pułapce z utęsknieniem wyczekują 26 dniowych wakacji oraz niskiej emerytury po przepracowaniu kilkudziesięciu lat. Głównymi przyczynami dla których ludzie wpadają w życiową pułapkę jest strach przed brakiem pieniędzy i pragnienie ich posiadania. Zbyt wielu ludzi poświęca swoje życie na gonitwę dla pracy, podwyżki i stabilności zatrudnienia. Kiyosaki przyrównuje taką gonitwę do wozu z osłem i marchewką przytwierdzoną przed osłem. Pracownicy są jak ten osioł – gnają przed siebie, wyciskając siódme poty w pogonii za marchewką. Z pewnością właściciel wozu zmierza do swojego celu natomiast osioł ściga iluzję.
Pamiętaj : życie masz tylko jedno – nie zmarnuj go
- Dostrzegaj to czego inni nie zauważają
Chcąc osiągnąć sukces musimy dostrzegać to czego inni nie dostrzegają – okazji. Ludzie goniąc za pieniędzmi w celu zabezpieczenia swoich podstawowych potrzeb często nie dostrzegają tych okazji. Człowiek, który dostrzeże pierwszą okazję będzie chciał przez resztę życia uniknąć życiowej pułapki o której była już mowa.
- Ucz się umiejętności finansowych
Zbyt dużo ludzi skupionych jest na pieniądzach a nie na najważniejszej rzeczy jaką jest edukacja. Nawet największa fortuna bez podstawowych znajomości na temat pieniądza i sposobu jego pracy może zostać przetrwoniona. Kiyosaki wskazuje tutaj przykład ludzi którzy wygrali na loterii mnóstwo pieniędzy a po kilku latach zostają spłukani do ostatniego grosza. Na sukces jest jak wieżowiec, aby był stabilny i nie przewrócił się jego fundamentu muszą być stabilne. Owe fundamenty to właśnie nasza wiedza.
Pierwsza reguła bogactwa : poznaj różnice miedzy aktywami a pasywami
Większość ludzi nie zna różnicy pomiędzy aktywami i pasywami stąd też biorą się ich kłopoty finansowe. Różnica pomiędzy bogatymi a biednymi polega na tym, że ci pierwsi nabywają aktywa a drudzy pasywa.
Aktywa – definicja wg wikipedii
Środki gospodarcze, aktywa - kontrolowane przez jednostkę gospodarczą zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, uzyskane w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
Przykłady :
- Akcje giełdowe
- Bony
- Weksle
- Nieruchomości
- Dobra intelektualne
Pasywa
Przykłady :
- Spłata domu
- Kredyty konsumpcyjne
- Karty kredytowe
Sedno problemu
W czym tkwi sedno problemu z aktywami i pasywami ? Ludzie bardzo często wraz ze wzrostem przychodów nie mogą sobie poradzić z rosnącymi rozchodami. Do czego to może doprowadzić ? Do pułapki życiowej oi której mowa była wcześniej. Jeżeli podejmiemy nieprzemyślane decyzje zamiast bogacić się będziemy musieli pracować aby pokryć ich pasywa.
Dla niektórych młodych ludzi własny dom jest marzeniem nr 1. Aby go kupić muszą oni zaciągnąć kredyt na długie lata, którego oprocentowanie znacznie przewyższy koszt domu. Osoby, które nie mają dostatecznej wiedzy finansowej będą przekonani, że kupując dom podejmują słuszną decyzję. Osoba inteligentna finansowa przed zakupem domu zastanowi się czy decyzja ta ma uzasadnienie ekonomiczne ( po spłacie kredytu okaże się, że dom nie kosztował 400 000 zł ale 600 000 zł albo i więcej a dodatkowo dochodzą koszty podatku od nieruchomości itp. Tutaj uwidacznia się różnica pomiędzy myśleniem bogatych i biednych. Okazuje się , że większość ludzi pracuje całe swoje życie na dom, którego właścicielami nie są.
Zapamiętać !
Aktywa przynoszą przychód natomiast pasywa generują rozchód.
Na kogo pracujemy będąc pracownikiem ?
- Na bogatego szefa, który naszym kosztem bogaci się jeszcze bardziej.
- Pracujemy na rząd, które zabiera nam wypracowane pieniądze jako podatki. Jako pracownicy od stycznia do maja pracujemy na same tylko podatki !
- Pracujemy dla banku. Większość naszych zarobków idzie na spłatę kredytu i jego oprocentowania.
Zapamiętać !
- Bogaci kupują aktywa
- Biedni mają tylko koszty
- Klasa średnia kupuje pasywa, o których myśli, że są to aktywa
Podsumowanie
Co można powiedzieć o książce Bogaty ojciec Biedny ojciec Roberta Kiyosakiego ? Książka przeznaczona była na rynek amerykański, stąd też autor główne tezy swojej pracy przedstawia nam w formie kilku historyjek z dzieciństwa i młodości autora. Taki sposób przedstawienia podstawowych założeń inteligencji finansowej trafić miał do szerszej grupy odbiorców. Faktem jest, że tak się stało, gdyż książka sprzedała się w ponad 25 milionach egzemplarzy co jest osiągnięciem fenomenalnym. Sam Kiyosaki stał się milionerem publikując takie książki jak : - Bogaty ojciec biedny ociec, - Młody bogaty rentier, - Kto zabiera twoje pieniądze, - Mądre bogate dziecko, - Inwestycyjny poradnik bogatego ojca, - Szkoła biznesu, - Kwadrant przepływu pieniędzy, - Przepowiednia bogatego ojca. W samej książce bogaty ojciec biedny ojciec nie znajdziemy gotowego przepisu jak stać się milionerem, to byłoby zbyt proste. Główną wartością tej książki jest to iż po jej przeczytaniu z pewnością zmieni się nasz punkt widzenia na pieniądze. Przesłanie autora jest proste "Stańmy się odpowiedzialni za swoje finanse, bo w przeciwnym razie, przez całe życie będziemy wykonywać cudze rozkazy. Albo po mistrzowsku panujemy nad pieniędzmi, albo jesteśmy ich niewolnikami". Kiyosaki wskazuje również na to iż aby zapewnić sobie niezależność finansową musimy pokonać strach przed utratą pieniędzy, sceptycyzm, lenistwo, złe nawyki oraz ignorancję. Ciężka praca wraz z wiedzą na temat zasad jakim podlega pieniądz z pewnością przybliży nas do bogactwa.
Książkę można kupić na stronie bogatyojciec.pl