W konferencji uczestniczyli abp. Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, ks. prof. Maciej Bała – prorektor UKSW, adw. Kazimierz Smoliński – prezes Instytutu Sursum Corda, a także senatorowie – Grzegorz Bierecki, fundator Instytutu Sursum Corda, prof. Henryk Cioch, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentu Zespołu Obrony Chrześcijan na Świecie.
- Cieszę się, że podejmujemy temat tożsamości religijnej Europy i krzyża, bo są to niezwykle ważne kwestie z punktu widzenia Europy – powiedział, otwierając konferencję, ks. prof. Maciej Bała, prorektor UKSW i dodał, że „nawet ateiści francuscy chcą podkreślać, że chrześcijaństwo ma budować tożsamość – dla nich krzyż jako znak tożsamości Europy jest ważny”.
Uczestnicy konferencji dyskutowali o książce Carlo Cardi „Tożsamość religijna i kulturowa Europy. Sprawa krzyża” wydanej przez Spółdzielczy Instytut Naukowy, która przedstawia walkę włoskiego rządu o prawo do eksponowania krzyża w miejscu publicznym. Dyskutanci podkreślali aktualność publikacji, nawiązując do wyroku Sądu Apelacyjnego z 9 grudnia br., który uznał, że krzyż w polskim Sejmie może wisieć, gdyż nie narusza dóbr osobistych.
Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp. Celestino Migliore przypomniał również treść orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Strasburgu z 2011 roku, który orzekł, że „zawieszenie krzyża nie stanowi naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał stwierdza, że laickość nie jest tym samym co neutralność. Jeżeli jakieś państwo popiera laickość, wcale nie staje się przez to neutralne”.
- Jesteśmy tu po to, żeby wnieść do polskiej debaty głos z Włoch – głos Carlo Cardi – dodał senator Grzegorz Bierecki. – Obrona krzyża jest obroną tożsamości kulturowej Europy. Podróżując po świecie, sygnał, że znajduję się w obrębie kultury europejskiej dają mi dźwięki rozbrzmiewające z dzwonnicy kościoła. To obecność symboli związanych z kulturą chrześcijańską, musi być przez nas chroniona jako coś, co jest także naszą, Polaków tożsamością.
Uczestnicy konferencji zwrócili również uwagę na to, że państwo polskie powinno bardziej zdecydowanie stawać w obronie znaku krzyża w przestrzeni publicznej, zwłaszcza, że bardzo prawdopodobna wydaje się kasacja w sprawie wspomnianego wyroku Sądu Apelacyjnego.