Najsilniejszy wzrost stopy bezrobocia w październiku br. odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. W województwach lubuskim i świętokrzyskim odnotowano spadek bezrobocia Najniższa stopa bezrobocia wystąpiła w województwie wielkopolskim (9,2 proc.), najwyższa zaś w województwie warmińsko-mazurskim (19,8 proc.).
Liczba osób bezrobotnych wzrosła
W październiku 2012 r. liczba osób bezrobotnych wyniosła 1 995,9 tys. osób. W porównaniu do końca września 2012 r. wzrosła o 16,9 tys. osób (o 0,9 proc.). W analogicznym miesiącu ub. roku odnotowany został również również wzrost liczby bezrobotnych.
W czternastu województwach odnotowano wzrost liczby osób bezrobotnych. Najsilniejszy był w województwie:
- warmińsko-mazurskim
- zachodniopomorskim
- pomorskim
- podkarpackim
... natomiast spadła
W województwach lubuskim i świętokrzyskim miał miejsce spadek liczby bezrobotnych. W województwie lubuskim względny spadek był znaczny i wyniósł 1,8 proc. (1,1 tys. osób). Natomiast w województwie świętokrzyskim liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 0,3 proc. (o 0,3 tys. osób). W dwóch województwach (lubelskim i łódzkim) wskaźnik bezrobocia w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmienił się - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Przyczyna wzrostu bezrobocia w pażdzierniku 2012
Wzrost liczby bezrobotnych w październiku głownie wynikał z:
- rejestracji w PUP po zakończeniu terminowych umów o pracę
- zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy
- zakończenia prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie)
- zakończenia aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu (powroty do ewidencji co roku nasilają się od października)
- spadek liczby ofert pracy
Wolne miejsca pracy
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku 2012 r. wyniosła 67,2 tys. W porównaniu do września 2012 r. spadła o 15,8 tys. Spadek ten został odnotowany we wszystkich województwach.
Najsilniej, bo o 45 proc., spadła liczba ofert pracy w województwie świętokrzyskim (o 1,7 tys. ofert), choć warto zauważyć, że było to jednocześnie województwo, w którym miał miejsce znaczny spadek liczby bezrobotnych. Na przeciwległym biegunie znalazło się województwo śląskie, w którym spadek liczby ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy wyniósł 2,7 proc. (0,2 tys.) - podaje Ministerstwo.
Żródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - www.mpips.gov.pl