W interpelacji poselskiej nr 1250 z dnia 16 lutego 2012 roku zostało skierowane zapytanie do Ministerstwa Finansów w sprawie podwyższenia stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu (tzw.kilometrówka).
Na niniejszą interpelację odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Dominik Radziwiłł.
Sprawdź również popularny temat :
- wzór druku delegacji
- czy w trakcie delegacji należą się nadgodziny ?
- delegacje, podróże służbowe - stawka diety, ryczałt 2011
- ile wynosiła kilometrówka w 2011 roku ?
- ile wynosiła kilometrówka w 2010 roku ?
"(…) na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm.). Aktualne stawki służące przy obliczaniu należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju są wyższe niż stawki wskazane jako obowiązujące w treści interpelacji. Obecnie są one równe stawkom, według których pokrywane są koszty używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych pojazdów osobowych, motocykli i motorowerów i wynoszą:
1) dla samochodu osobowego:
a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,
b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł;
2) dla motocykla - 0,2302 zł;
3) dla motoroweru - 0,1382 zł.
(…) W okresie od sierpnia 2011 r. do chwili obecnej minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej występował dwukrotnie z inicjatywą zmiany ww. stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. (…) Podniesienie stawek przebiegu pojazdów spowodowałoby (…) wzrost kosztów podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych.
(…) wprowadzenie podwyżek stawek przedstawionych przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w trakcie roku budżetowego spowoduje w najlepszym razie kilkudziesięciomilionowe uszczuplenia w budżecie państwa i negatywnie wpłynie na dochody jednostek samorządu terytorialnego, partycypujących we wpływach z tytułu podatków dochodowych. W opinii ministra finansów rok 2012 nie jest okresem sprzyjającym wdrażaniu zaproponowanych zmian.”
Zobacz: