Kodeks pracy nie zawiera uregulowań prawnych odnoszących się do job-sharingu. W dniu 11 maja 2012 r. do ministra pracy i polityki społecznej została skierowana przez grupę posłow interpelacja nr 4793 w sprawie uregulowania kwestii job-sharingu w Kodeksie pracy.
Posłowie zapytali:
1.Czy i w jakiej formie ministerstwo zamierza wprowadzić regulacje prawne umożliwiające bezpieczne dostosowanie organizacji pracy do rzeczywistych potrzeb pracodawców i pracowników?
2. Czy wprowadzanie zmian w Kodeksie pracy odbywałoby się na drodze konsultacji z przedsiębiorcami oraz związkami zawodowymi?
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa, że "(...) obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy umożliwiają obu stronom stosunku pracy znaczną elastyczność w organizowaniu procesu pracy. Pracodawca ma bowiem możliwość zatrudniania pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy i powierzania im realizacji zadań w ramach pełnowymiarowego czasowo stanowiska pracy. Umowy o pracę zawierane z takimi pracownikowi mogą także regulować w sposób szczególny szereg elementów organizacji czasu pracy, m.in. wskazywać, że praca na danym stanowisku pracy jest wykonywania w zadaniowym czasie pracy. Stosowanie tego systemu czasu pracy sprzyja rozliczaniu pracowników z efektów powierzanych im zadań i zapewnia pracownikom większy wpływ na organizację procesu pracy"
W ocenie Ministerstwa regulacja prawna job - sharingu (...) wykracza (...) poza zagadnienia związane wyłącznie z prawem pracy. Mogące wystąpić w praktyce znaczne wahania faktycznego wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wysokości dochodu pracowników wspólnie realizujących zadania na danym stanowisku pracy, wymagałyby, według wstępnej oceny, zmian także w innych gałęziach prawa, np. w przepisach ubezpieczeniowych czy podatkowych".
Ministerstwo zapewnia, ze elastyczność w występującym procesie pracy stanowi jeden z tematów "(...) prac w Zespole Problemowym do Spraw Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Partnerzy społeczni uznali bowiem za zasadne podjęcie kompleksowych prac w zakresie uregulowania problematyki czasu pracy w dziale szóstym Kodeksu pracy. Zmiany w przepisach o czasie pracy mają m.in. w większym niż obecnie stopniu umożliwić stosowanie różnych elastycznych form organizacji procesu pracy oczekiwanych zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Job-sharing jest niewątpliwie jedną z takich form. Wyrażam przekonanie, że podniesiona przez pana posła problematyka dzielenia pracy na danym stanowisku pracy między dwóch lub kilku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy zostanie objęta pracami tego zespołu".
Odpowiedż na niniejszą interpelację została udzielona w dniu 6 czerwca 2012 r.
Sprawdż również:
Elastyczne formy zatrudnienia optymalizują działalność firmy
Żródło: http://orka2.sejm.gov.pl
Stan prawny na 27 czerwca 2012 r.