Grafik pracy – Kodeks pracy
Kodeks pracy w Polsce określa jasne wytyczne dotyczące planowania czasu pracy. Grafik pracy, będący odzwierciedleniem tych zasad, musi uwzględniać takie aspekty jak maksymalna liczba godzin pracy w ciągu dnia i tygodnia, minimalny czas odpoczynku między zmianami oraz przepisy dotyczące pracy w niedziele i święta. Zgodnie z przepisami, standardowy tydzień pracy nie powinien przekraczać 40 godzin, a dzienna norma pracy to zazwyczaj 8 godzin.
Grafik pracy zgodnie z art. 129. Kodeksu pracy:
- może być sporządzony zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej,
- musi obejmować co najmniej 1 miesiąc,
- powinien być przekazany co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony.
Czy grafik pracy jest obowiązkowy?
Obowiązek sporządzania grafiku pracy jest uregulowany przepisami Kodeksu pracy.
Według niego grafiku pracy nie wymaga się, gdy:
- rozkład czasu pracy zatrudnionych pracowników wynika z: prawa pracy, obwieszczenia lub z umowy o pracę,
- pracownik pracuje w systemie zadaniowym,
- pracownik ma wprowadzony ruchomy lub indywidualny rozkład czasu pracy.
Zmiany w grafiku a Kodeks pracy
Zmiany w grafiku pracy mogą być dokonywane z różnych powodów, takich jak nagłe urlopy pracowników czy zwolnienia lekarskie. Zgodnie z przepisami prawa pracy oczywiście pracodawca może dokonać takich zmian, jeśli jest taka konieczność. Jednak wszelkie informacje z tym związane powinny być opisane w przepisach wewnątrzzakładowych. Wówczas nawet zmiana grafiku z dnia na dzień jest możliwa. Należy jednak pamiętać, aby nie naruszać przepisów dotyczących maksymalnej liczby godzin pracy i minimalnego czasu odpoczynku między zmianami oraz innych norm określonych w Kodeksie pracy. W takich sytuacjach zmiany w grafiku nie będą możliwe według Kodeksu pracy.
Jak ułożyć grafik zgodny z Kodeksem pracy?
Ułożenie grafiku pracy zgodnego z Kodeksem pracy wymaga przede wszystkim dokładnej znajomości przepisów oraz elastycznego podejścia do zarządzania czasem pracy. Na szczęście istnieją narzędzia, które znacznie ułatwiają tę pracę. Jednym z nich jest Kadromierz. Dzięki niemu możliwe jest błyskawiczne układanie grafiku pracy dostosowanego do dostępności pracowników oraz zgodnego z Kodeksem pracy. Za każdym razem, gdy grafik naruszy zasady Kodeksu, w grafiku pojawi się o stosowny komunikat.
Narzędzie posiada nie tylko funkcję tworzenie grafiku pracy, ale także rejestrację i ewidencję czasu pracy oraz elektroniczne wnioski urlopowe. Dzięki czemu zapewnia kompleksowe wsparcie w zarządzaniu czasem pracy. Jeśli pracownik oznaczy w aplikacji urlop, wówczas taka informacja pojawia się w planowaniu grafiku.
Podsumowanie
Stworzenie grafiku pracy jest zadaniem wymagającym, ale niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania każdej organizacji. Warto korzystać z możliwych narzędzi, które ułatwiają jego tworzenie. Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że grafik pracy jest zgodny z Kodeksem pracy, a wszelkie zmiany błyskawicznie dotrą do pracowników za pomocą aplikacji.