Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Wypłacane jest w wysokości 1000zł. na jedno urodzone dziecko. W literaturze podniesiono: „Zapomoga przysługuje na każde z żywych urodzonych dzieci, nie zaś na każdy poród w trakcie, którego urodziło się żywe dziecko. Jeżeli zatem w trakcie jednego porodu urodziło się więcej niż jedno żywe dziecko, kwota zapomogi zostaje zwielokrotniona zgodnie z liczbą dzieci” [ A. Korcz- Maciejko, W. Maciejko, Świadczenia rodzinne Komentarz , C.H. Beck 2008, s. 280]. Wniosek o wypłatę tego świadczenia należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, ponieważ wniosek złożony po terminie zostaje nieuwzględniony.
Potrzebne dokumenty
Wniosek o wypłatę becikowego należy złożyć w miejscu wypłaty świadczeń rodzinnych. Do pisemnego wniosku należy dołączyć następujące dokumenty: 1) dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o wypłatę becikowego; 2) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka; 3) pisemne oświadczenie o tym, że drugi z rodziców wcześniej nie pobierał becikowego; 4) zaświadczenie lekarskie dotyczące opieki medycznej od 10 tygodnia ciąży.
WAŻNE!
W dniu 31 marca 2010 r. weszła w życie Ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz.U.z 2010 r. nr 50, poz. 301). W ustawie tej wprowadzone zostały m.in. przepisy przejściowe dotyczące ustalania prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
”Na mocy przepisu przejściowego – art. 3 ww. ustawy zmieniającej, do końca 2011 roku został zawieszony warunek pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Do 31 grudnia 2011 r., aby uzyskać prawo do tych świadczeń wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną. Nie przewiduje się wprowadzenia wzoru ww. zaświadczenia, co oznacza że wybór jego formy zależy od wystawiającego.” http://www.mpips.gov.pl/indextxt.php?gid=339&news_id=1691
Becikowe samorządowe
Niektóre gminy wypłacają dodatkowo tzw. becikowe samorządowe. O to już osoby zainteresowane powinny pytać w instytucjach, które wypłacają świadczenia rodzinne w ich miejscu zamieszkania. Wstępna informacja znajduje się na: http://www.becikowe.com/?sr=samorzadowe.html .
Podstawa prawna :
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 267 ze zm.); - Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.); - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 1999 r., nr 65, poz. 742