Zgodnie z art. 30 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: KRO) oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.
Jeżeli istnieją ważne powody, wtedy sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął (art.30 par. 2 KRO).
Wniosek do sądu
W tym celu należy złożyć do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich wniosek o wyłączenie odpowiedzialności małżonka za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego małżonka w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.
Zgodnie z art. 508 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.) należy go złożyć do sądu w okręgu którego mieszka lub przebywa wnioskodawca. Postępowanie odbywa się w trybie nieprocesowym.
Na podstawie art. 126 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego każdy wniosek (pismo procesowe) powinien zawierać:
1) miejscowość i datę jego sporządzenia;
2) nazwę oraz adres sądu do którego jest kierowany;
3) imię, nazwisko i adres wnioskodawcy ;
4) imię, nazwisko i adres uczestnika/uczestników postępowania;
5) oznaczenie rodzaju pisma: np. Wniosek o wyłączenie odpowiedzialności małżonka za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego małżonka w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny;
6) określenie żądania wnioskodawcy oraz uzasadnienie;
7) własnoręczny podpis wnioskodawcy;
8) wymienienie załączników.
Zobaczmy bezpłatny fragment wniosku
…………..2011-…..-…….
Sąd Rejonowy
Wydział Rodzinny i Nieletnich
ul. ………………………………..
00-000……………………………
Wnioskodawca: ………………………………………(imię, nazwisko, adres)
Uczestnik postępowania : ……………………………(imię, nazwisko, adres)
Wniosek o wyłączenie odpowiedzialności małżonka za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego małżonka w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny
Wnioskodawczyni wnosi o wyłączenie swojej odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez uczestnika postępowania …………………… zamieszkałego w ……………………ul.………………….w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.
Uzasadnienie
Wnioskodawczyni oraz uczestnik postępowania zawarli związek małżeński przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w………………dnia ………………W dniu …… urodził się syn…………………..
Dowód:
- skrócony odpis aktu małżeństwa;
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
Wnioskodawczyni jest zatrudniona od ……………roku w firmie …………………..ul…………………….00-000………….na czas nieokreślony. Jej zarobek miesięczny wynosi ………zł………………………………………………………………….........................................
................................................................................................................
Opłata od wniosku
Na podstawie art.23 ust.1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 90, poz. 594) opłata od wniosku wynosi 40 zł.
Opłatę sądową można wnieść:
1) naklejając znaki opłaty sądowej na wniosku lub
2) opłacając wniosek w kasie sądu albo
3) dokonując wpłaty na rachunek bankowy sądu (do wniosku należy dołączyć dowód wpłaty).
Wniosek można złożyć osobiście na dziennik podawczy w sądzie. Potwierdzoną jego kopię należy zachować w celach dowodowych. Można też wysłać wniosek na adres sądu jako list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Ważne!
W świetle art. 565 par. 3 K.p.c. w zw. z art. 30 par. 2 KRO rozstrzygnięcie o wyłączeniu odpowiedzialności małżonka za zobowiązania zaciągnięte przez drugiego z małżonków w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny, może nastąpić dopiero po umożliwieniu złożenia wyjaśnień małżonkowi wnioskodawcy.
Zobacz:
DZIAŁ II PRAWA I OBOWIĄZKI MAŁŻONKÓW
Rozdział 1. Sprawy małżeńskie
Podstawa prawna:
- art. 30 par. 2 KRO;
- art. 126 par.1 K.p.c.;
- art. 565 par. 3 K.p.c.
Stan prawny na 22 pażdziernika 2011 roku