Rozwiązanie umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem może nastąpić w sposób prawidłowy jedynie poprzez zastosowanie odpowiedniego pisma. Jednym z najczęściej stosowanych jest po prostu wypowiedzenie umowy o pracę. Z dokumentem tym chociaż raz w życiu styczność miała chyba każda zatrudniona lub zatrudniająca osoba. Z tego też powodu, większość z nas ma mniejsze lub większe pojęcie na jego temat. Warto pamiętać jednak, że aby wypowiedzenie takie było wiążące, musi zostać sporządzone w odpowiedni sposób. Co więcej, zachowane muszą zostać przy tym także wszystkie zasady i formalności. Dowiedzmy się, więc co powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim, kiedy to mamy zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Jak właściwie sporządzić takie pismo oraz co musi ono zawierać?
Wypowiedzenie umowy o pracę — o czym warto pamiętać?
Jeżeli chcemy zrezygnować z pracy w danym miejscu, to z łatwością możemy rozwiązać umowę, na podstawie której zostaliśmy zatrudnieni. To właściwie czysta formalność, dlatego też nie musimy martwić się co naszemu pracodawcy powiedzieć, czy jak się wytłumaczyć z naszej decyzji. Takiego bowiem obowiązku nie mamy, szczególnie jeśli nasze wypowiedzenie umowy o pracę napiszemy we właściwy sposób.
Wypowiedzenie umowy o pracę to pismo oznaczające rozwiązanie umowy. Warto jednak zaznaczyć, że może być ono zastosowane zarówno przez nas, jako pracowników, jak i przez pracodawcę. W tym drugim przypadku mówimy oczywiście o zwolnieniu.
Wypowiedzenie umowy o pracę jest formalnie rzecz biorąc jednostronnym aktem woli rozwiązania umowy. Oznacza to, że przed wręczeniem takiego pisma, nie musimy informować drugiej strony o naszych zamiarach. Czy to nasze jedyne wyjście, gdy chcemy zrezygnować z obejmowanego stanowiska? Nie. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron.
Rozwiązanie umowy o pracę — zachowanie okresu wypowiedzenia
Decydując się na wypowiedzenie umowy o pracę, musimy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Jest nią oczywiście zachowanie okresu wypowiedzenia. Jest to czas liczony od złożenia pisma do rzeczywistego zaprzestania wykonywania obowiązków zawodowych w danej firmie. Okres ten w praktyce ma pozwolić pracodawcy na przykład na znalezienie innego pracownika na nasze stanowisko lub w odwrotnej sytuacji, pracownikowi, na znalezienie nowej pracy.
Długość okresu wypowiedzenia zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to jednak rodzaj umowy, a także okres zatrudnienia. Nas interesuje akurat wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W tym przypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 2 tygodnie, przy przepracowaniu maksymalnie 6 miesięcy, 1 miesiąc powyżej pół roku i 3 miesiące, jeśli zatrudnienie wynosiło więcej niż 3 lata.
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Teoretycznie wypowiedzenie umowy o pracę można złożyć zarówno pisemnie, jak i ustnie. Warto jednak zdecydować się na tę pierwszą formę. Dzięki temu nie tylko zyskujemy namacalny dowód rozwiązania umowy, ale i w pewnym sensie działamy na korzyść pracodawcy, gdyż nieposiadanie takiego pisma może wiązać się dla niego z wieloma nieprzyjemnościami.
Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zostać sporządzone w sposób spełniający wszelkie wymagania. Z tego też powodu, najlepiej wykorzystać w tym celu gotowy wzór wypowiedzenia umowy o pracę. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się formalnościami, bo wystarczy, że jedynie wypełnimy odpowiednie pola.