Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.doc Wzór nr 1
Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka.doc Wzór nr 2
Zobaczmy przepisy
Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego (dalej: K.c.) spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) albo spadek odrzucić.
Oświadczenie o tym, czy przyjmuje się spadek z dobrodziejstwem inwentarza albo się go odrzuca można złożyć w terminie sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy (art. 1015 par. 1 K.c.). Składa się go przed notariuszem lub w sądzie. Posiedzenie sądu, na którym zostanie przyjęte takie oświadczenie musi się odbyć w ciągu 6 miesięcy od chwili zgonu spadkodawcy.
Odrzucenie spadku w imieniu własnym
Odrzucenie spadku powoduje brak odpowiedzialności spadkobiercy za pozostawione przez spadkodawcę jakiekolwiek zobowiązania. Osoba, która odrzuciła spadek nic wtedy nie dziedziczy oraz nie odpowiada za długi. Uznawana jest tak, jakby zmarła przed spadkodawcą (art. 1020 K.c.). W jej miejsce wchodzą natomiast dzieci i wnuki. Mogą oni z kolei przyjąć ten spadek albo go odrzucić. Co istotne, gdy spadkobiercą jest osobą niemającą pełnej zdolności do czynności prawnych (art. 11 K.c.) brak oświadczenia w terminie sześciu miesięcy jest wtedy jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka małoletniego
Małoletnie dziecko nie przejmie długów osoby zmarłej, jeżeli w jego imieniu oświadczenie o odrzuceniu spadku złożą rodzice. Wcześniej muszą uzyskać na to zezwolenie sądu rodzinnego. Odrzucenie spadku jest to czynność, która przekracza zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka, które pozostaje pod władzą rodzicielską (art. 101 par. 3 KRO). W razie braku zezwolenia notariusz ani sąd spadku nie przyjmie powyższego oświadczenia.
Co powinien zawierać wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
Wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powinien zawierać:
1) miejscowość i datę;
2) adres sądu rejonowego - wydział rodzinny i nieletnich według miejsca zamieszkania dziecka;
3) oznaczenie wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres jednego z rodziców dziecka);
4) oznaczenie uczestnika postępowania (imię, nazwisko, adres drugiego z rodziców dziecka);
5) tytuł wniosku: Wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka małoletniego;
6) określenie we wniosku tego o co wnosimy;
7) uzasadnienie wniosku, czyli opisanie czynności prawnej, której wniosek dotyczy oraz wskazanie powodów, dla których wyrażenie przez sąd zgody na odrzucenie spadku po zmarłej w imieniu dziecka małoletniego jest konieczne;
8) własnoręczny podpis wnioskodawcy/wnioskodawców;
9) załączniki (odpis wniosku, skrócony odpis aktu urodzenia małoletniego dziecka, skrócony odpis aktu zgonu zmarłej, kopie wezwań do zapłaty kierowanych do zmarłej).
Podstawa prawna:
- art. 11 K.c., art. 1012 K.c., art. 1015 K.c., art. 1018 par. 3 K.c., art. 1020 K.c., art. 101 par. 3 KRO
Stan prawny na 26 września 2011 roku