W przypadku umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeniowy bierze na siebie obowiązek określonego świadczenia w sytuacji wystąpienia okoliczności, która została ujęta w zapisach. Świadczenie to polega przeważnie na wypłacie umówionej sumy pieniędzy bądź bezgotówkowej likwidacji szkody (gdy przedmiotem umowy jest np. pojazd mechaniczny).
Ubezpieczenie może, jak wiadomo, dotyczyć najróżniejszych spraw, począwszy od ochrony mienia i zdrowia, po dodatkowe usługi pomocnicze, takie jak popularne w ostatnim czasie pakiety assistance (zob. https://www.lu.pl/komunikacyjne/ubezpieczenie-premium-assistance.html). Treść umowy określają z kolei ogólne warunki ubezpieczenia, które towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek dostarczyć klientowi przed zawarciem pisemnego porozumienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (Kodeks cywilny, art. 812 § 2) OWU jest dokumentem, w którym muszą znaleźć się podstawowe informacje w zakresie:
- Przedmiotu ubezpieczenia;
- Sposobu jego zawierania;
- Czasu trwania odpowiedzialności stron;
- Praw i obowiązków poszczególnych stron;
- Trybu i warunków wypowiedzenia umowy, a także dokonywania w niej zmian;
- Informacji na temat wysokości składki oraz sposobu jej indeksacji;
- Metod kalkulacji wysokości rekompensaty;
- Sposobu dochodzenia roszczeń;
- Informacji o sądzie właściwym dla rozstrzygania ewentualnych sporów wynikających z obowiązywania umowy;
Z ogólnymi warunkami ubezpieczenia powinien szczegółowo zapoznać się każdy posiadacz polisy. W przypadku zaistnienia okoliczności, które powodować będą wypłacenie odszkodowania lub bezgotówkowe pokrycie szkód ze strony ubezpieczyciela, potrzebny będzie także numer polisy, wskazany w umowie wraz z danymi jej właściciela.
Jest rzeczą zrozumiałą, że podstawowe znaczenie dla klientów ma transparentność i jasne zasady, którymi kieruje się dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Dokumenty takie jak OWU nie stanowią tajemnicy handlowej i są dostępne dla każdego użytkownika na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli (jak np. pod adresem https://www.lu.pl/do_pobrania.html). Umowa precyzyjnie określa prawa i obowiązki każdej ze stron – dokładna ich znajomość jest zatem kwestią kluczową.