www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Ubezpieczenia   »   Odszkodowanie za śmierć bliskiego na drodze - o czym trzeba pamiętać?

redakcja 22 sierpnia 2017 Odszkodowanie za śmierć bliskiego na drodze - o czym trzeba pamiętać?

kogoś ważnego. Wtedy pomocne może się okazać odszkodowanie za śmierć, a dokładnie stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie. O czym trzeba wiedzieć, żeby móc skutecznie się o nie ubiegać?

Odszkodowanie za śmierć a zadośćuczynienie - kiedy można je otrzymać?

Prawo do stosownego odszkodowania mają osoby, których sytuacja życiowa pogorszyła się wskutek śmierci poszkodowanego. Chodzi przede wszystkim o straty materialne, których uprawnieni zostają pozbawieni po wypadku. Jeśli zatem osoba, która zginęła, pracowała przed zdarzeniem i z tego tytułu osiągała dochody z przeznaczeniem na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, to członkowie tego gospodarstwa mają podstawy do uzyskania odszkodowania. Natomiast zadośćuczynienie jako świadczenie za szkodę niematerialną dotyczy bólu i cierpienia po stracie osoby bliskiej. Rekompensata obejmuje zatem wszystkie składniki krzywdy, jaka wystąpiła u osoby występującej z roszczeniami.

Obowiązek wypłaty świadczenia

Jeśli śmierć miała miejsce w wyniku wypadku komunikacyjnego, za wypłatę odszkodowania będzie odpowiedzialny kierowca, który spowodował wypadek, a dokładniej - jego zakład ubezpieczeń, jeśli posiadacz pojazdu miał ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych. Dlatego przysługujące roszczenia należy skierować do właściwego podmiotu. W niektórych przypadkach nie jest to jednak takie proste. Może się zdarzyć, że sprawca zdarzenia, ucieknie z miejsca wypadku, bywa też, że kierowca jechał samochodem bez opłaconego ubezpieczenia OC. Na szczęście, członek rodziny zmarłego nadal może w takiej sytuacji ubiegać się o przyznanie mu środków. Wystarczy, że zgłosi się do wybranego ubezpieczyciela, a ten przekaże dokumenty Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Jak udowodnić prawo do odszkodowania?

Wypłata odszkodowania jest zależna od zgromadzonego materiału dowodowego. Przede wszystkim należy ustalić właściwy podmiot zobowiązany i jego odpowiedzialność za skutki wypadku. Następnie konieczna jest wiedza na temat przysługujących roszczeń oraz dokumentacja dająca podstawę do ich dochodzenia.

Im więcej niezbędnych dokumentów potwierdzających sytuację powypadkową, tym większe szanse na to, że wypłacona suma odszkodowania oraz zadośćuczynienia będzie adekwatna do poniesionych strat i doznanej krzywdy. Należy jednak mieć na uwadze, że zdarzają się sytuacje, kiedy zakłady ubezpieczeniowe zaniżają wysokość odszkodowań i wykorzystują niewielką wiedzę poszkodowanych na ten temat.

Dlatego na wszelki wypadek, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi procesów odszkodowawczych, zamieszczonymi na stronie http://odszkodowanie448.pl/odszkodowanie-za-smierc/. Dzięki nim, starania o uzyskanie świadczenia powinny przebiegać sprawniej, a otrzymana kwota na pewno będzie satysfakcjonująca. W razie trudności, zawsze można też skorzystać ze wsparcia kancelarii odszkodowawczej, która pomoże w walce o rekompensatę.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: śmierć ubezpieczenie wypadek odszkodowanie OC
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1619    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Komentarze
~Gabrysia33 20 Sie 2019 o godz.11:31
Śmierć bliskiej osoby to bardzo ciężka sprawa. Warto wtedy udać się do dobrego prawnika po odszkodowanie. Sama miała ostatnio sytuację ze zgubieniem bagażu i musiałam walczyć o odszkodowanie. Korzystałam z pomocy https://prawopasazera.pl/
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ
OCEŃ
0
~Gabrysia33 20 Sie 2019 o godz.11:31
Śmierć bliskiej osoby to bardzo ciężka sprawa. Warto wtedy udać się do dobrego prawnika po odszkodowanie. Sama miała ostatnio sytuację ze zgubieniem bagażu i musiałam walczyć o odszkodowanie. Korzystałam z pomocy https://prawopasazera.pl/
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ
OCEŃ
0
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres