Odszkodowanie za śmierć a zadośćuczynienie - kiedy można je otrzymać?
Prawo do stosownego odszkodowania mają osoby, których sytuacja życiowa pogorszyła się wskutek śmierci poszkodowanego. Chodzi przede wszystkim o straty materialne, których uprawnieni zostają pozbawieni po wypadku. Jeśli zatem osoba, która zginęła, pracowała przed zdarzeniem i z tego tytułu osiągała dochody z przeznaczeniem na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego, to członkowie tego gospodarstwa mają podstawy do uzyskania odszkodowania. Natomiast zadośćuczynienie jako świadczenie za szkodę niematerialną dotyczy bólu i cierpienia po stracie osoby bliskiej. Rekompensata obejmuje zatem wszystkie składniki krzywdy, jaka wystąpiła u osoby występującej z roszczeniami.
Obowiązek wypłaty świadczenia
Jeśli śmierć miała miejsce w wyniku wypadku komunikacyjnego, za wypłatę odszkodowania będzie odpowiedzialny kierowca, który spowodował wypadek, a dokładniej - jego zakład ubezpieczeń, jeśli posiadacz pojazdu miał ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych. Dlatego przysługujące roszczenia należy skierować do właściwego podmiotu. W niektórych przypadkach nie jest to jednak takie proste. Może się zdarzyć, że sprawca zdarzenia, ucieknie z miejsca wypadku, bywa też, że kierowca jechał samochodem bez opłaconego ubezpieczenia OC. Na szczęście, członek rodziny zmarłego nadal może w takiej sytuacji ubiegać się o przyznanie mu środków. Wystarczy, że zgłosi się do wybranego ubezpieczyciela, a ten przekaże dokumenty Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
Jak udowodnić prawo do odszkodowania?
Wypłata odszkodowania jest zależna od zgromadzonego materiału dowodowego. Przede wszystkim należy ustalić właściwy podmiot zobowiązany i jego odpowiedzialność za skutki wypadku. Następnie konieczna jest wiedza na temat przysługujących roszczeń oraz dokumentacja dająca podstawę do ich dochodzenia.
Im więcej niezbędnych dokumentów potwierdzających sytuację powypadkową, tym większe szanse na to, że wypłacona suma odszkodowania oraz zadośćuczynienia będzie adekwatna do poniesionych strat i doznanej krzywdy. Należy jednak mieć na uwadze, że zdarzają się sytuacje, kiedy zakłady ubezpieczeniowe zaniżają wysokość odszkodowań i wykorzystują niewielką wiedzę poszkodowanych na ten temat.
Dlatego na wszelki wypadek, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi procesów odszkodowawczych, zamieszczonymi na stronie http://odszkodowanie448.pl/odszkodowanie-za-smierc/. Dzięki nim, starania o uzyskanie świadczenia powinny przebiegać sprawniej, a otrzymana kwota na pewno będzie satysfakcjonująca. W razie trudności, zawsze można też skorzystać ze wsparcia kancelarii odszkodowawczej, która pomoże w walce o rekompensatę.