Windykacja przedsądowa – charakterystyka
Pierwsza pożyczka za darmo jest zwolniona ze wszystkich dodatkowych kosztów i oprocentowania. Kolejne jednak mają naliczane wysokie odsetki. Nieuregulowanie spłaty długu w terminie wiąże się z próbą odzyskania pożyczonych pieniędzy. Windykacja przedsądowa jest to proces zwrotu długu, który nie został spłacony w ustalonym czasie. Działania podejmowane w tym zakresie mają na celu odzyskanie pełnej kwoty od dłużnika lub zagwarantowanie wykonania tego w przyszłości. Profesjonalnie przeprowadzona windykacja przedsądowa to najkorzystniejsza forma uregulowania długu zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela. Zaoszczędza ona bowiem wiele kosztów sądowych. Ta forma windykacji osiąga największą skuteczność przy zleceniu problemu firmie wyspecjalizowanej w tej dziedzinie.
Proces negocjacji – pierwszy etap windykacji przedsądowej
Proces windykacji zaczyna się od poznania przyczyn opóźnień w spłacie długu. Najczęściej są to problemy finansowe lub rodzinne. Windykator nawiązuje wtedy kontakt telefoniczny lub listowny z dłużnikiem. W przypadku braku odpowiedzi, pracownik terenowy wybiera się na bezpośrednie spotkanie z zadłużoną osobą w celu ugodowego załatwienia problemu. Na tym etapie możliwe jest też umieszczenie dłużnika w Biurze Informacji Gospodarczej. Jest to instytucja przechowująca dane o nierzetelnych pożyczkobiorcach.
Wezwanie do zapłaty – kolejny etap windykacji przedsądowej
Listowne wezwanie do zapłaty jest najczęstszą formą odzyskiwania pieniędzy na drodze przedsądowej. Treść listu ma ograniczać się do najistotniejszych danych, ponieważ dłużnik powinien doskonale je znać. W piśmie należy zawrzeć podstawy żądania zapłaty oraz jej wartość.
Podpisywanie dokumentów uznania długu
W wielu przypadkach, dłużnik będzie wypierał istnienie zadłużenia lub powoła się na przedawnienie. Natomiast dług przedawniony zamienia się w zobowiązanie naturalne, które stanowi taką samą podstawę do spłaty jak zwykła pożyczka. W tym celu należy postarać się o podpisanie dokumentów świadczących o istnieniu długu.
Zabezpieczenie dokumentacji i przygotowanie się do rozprawy sądowej
Gdy dłużnik nie reaguje na próby odzyskania należności, warto przedstawić mu perspektywę windykacji sądowej. W tym celu należy wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty z określeniem dokładnych kosztów postępowania. Średni koszt długu po interwencji sądu wzrasta o około 15%. Gdy te argumenty również nie przemówią do dłużnika, konieczne jest sporządzenie wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Takie pismo należy skierować do komornika właściwego dla rewiru sądowego.
Zobacz też: Uregulowanie rynku pożyczek pozabankowych