Zadłużenie Polaków
BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczych to rejestr dłużników grupujący informacje m.in. o nierzetelnych kredytobiorcach i pożyczkobiorcach. Bardzo często do bazy rejestru trafiają osoby, które wpadły w nadmierne zadłużenie i nie mogą się wydostać z takiego położenia. Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm, którzy w mniejszym lub większym stopniu świadomie zalegają ze swoimi płatnościami. Co ciekawe, niektóre rejestry BIG na wzór Biura Informacji Kredytowej, zaczynają gromadzić również pozytywne dane o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach.
Jakie zmiany zostaną wprowadzone w ustawie o BIG?
Już w listopadzie 2017 roku zmienią się przepisy dotyczące funkcjonowania BIG-ów. Nowelizacja odnosi się do zasad wpisywania podmiotów i osób do rejestru. Dłużnik będzie trafiał do BIG o wiele szybciej niż do tej pory. Obecnie dopiero po upływie 60 dni od momentu, w którym dług stał się wymagalny, wierzyciel mógł wpisać dłużnika do BIG. Według nowych przepisów do rejestru dłużnik trafi już wówczas, kiedy spóźniać się będzie z płatnością lub spłatą zadłużenia 30 dni. Poza warunkiem czasowym konieczne jest spełnienie także warunku kwotowego. Minimalna kwota wierzytelności uzasadniająca wpis do BIG wynosi 200 zł.
Oprócz takich zmian nowa ustawa o BIG zakłada funkcjonowanie tzw. pakietu wierzycielskiego. Ułatwi on dłużnikowi sprawdzanie, czy jego dane trafiły do bazy Biura Informacji Gospodarczej. BIG-i różnego rodzaju od listopada tego roku zostaną zobowiązane do dzielenia się między sobą posiadanymi zasobami informacji. Dlatego wnioskowanie przez firmę pożyczkową o zaledwie jeden raport na temat danego klienta, da jej kompleksowy wgląd w sytuację. Także osoba prywatna może raz na pół roku wnioskować do BIG-u o raport na swój temat, całkowicie bezpłatnie.
Zmiany w BIG a działalność firm pożyczkowych
Zdecydowana większość rzetelnie działających firm pożyczkowych, które prowadzą odpowiedzialną politykę pożyczkową, przed udzieleniem zobowiązania klientowi sprawdza bazy danych dłużników, w tym rejestr BIG. Jeśli klient jest w nim wymieniony jako nierzetelny dłużnik, jest to powód, dla którego firma pożyczkowa może odmówić wypłaty pożyczki lub zmienić warunki umowy na mniej korzystne dla klienta, zabezpieczając się w ten sposób przed ewentualnym brakiem spłaty udzielonego zobowiązania w przyszłości.
Dla firm pożyczkowych korzystne będzie także i to, że BIG-i będą przygotowywać ocenę punktową zdolności kredytowej klienta, czyli tzw. scoring. Powinno to ułatwić interpretację uzyskanych z bazy BIG danych. Scoring przygotowywany jest standardowo przez Biuro Informacji Kredytowej.