Zobaczmy przepisy
Na podstawie art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki , jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone przedawniają się z upływem dwóch lat.
… i możliwości
W przypadku otrzymania z uczelni lub firmy windykacyjnej wezwania do zapłaty czesnego np. z roku 2000 lub z lat wcześniejszych należy na nie odpowiedzieć, że odmawia Pan zapłaty, ponieważ żądane roszczenie jest już przedawnione. Jako podstawę prawną należy podać art. 117 par. 2 w powiązaniu z art. 751 par. 2 Kodeksu cywilnego. Powinno to zniechęcić wierzyciela do wniesienia powództwa do sądu.
Jeżeli mimo tego wniesie on powództwo i sąd wyda nakaz zapłaty, wówczas należy złożyć do sądu, który wydał tenże nakaz sprzeciw od nakazu zapłaty. Sprzeciw wnosi się w terminie 14 dniowym od doręczenia nakazu zapłaty ( art. 503 par. 1 K.p.c.). W jego treści pozwany dłużnik podnosi zarzut przedawnienia. Sąd wtedy oddali wniesione powództwo.
Ważne!
Należy pamiętać, że przedawnienie nie następuje nigdy z urzędu, tylko wtedy, gdy dłużnik poinformuje o tym sąd.
Sprawdż:
Podniesienie zarzutu przedawnienia - dlaczego jest ważne ?
Podstawa prawna:
- art. 117 par. 2, art. 751 pkt. 2 Kodeksu cywilnego,
- art. 503 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na 5 maja 2013 roku