Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy. ( wzór 1 )
Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy. ( wzór 2 )
Pozew o odszkodowanie za mobbing w pracy
W orzeczeniu z dnia 8 grudnia 2005 r., I PK 103/2005, (OSNP 2006, nr 21-22, poz. 321) Sąd Najwyższy uznał, że wszystkie przesłanki mobbingu muszą być jednak spełnione łącznie, a wiec działania pracodawcy muszą być jednocześnie uporczywe i długotrwałe oraz polegać na nękaniu lub zastraszaniu pracownika.
Mobbing w Kodeksie Pracy
Art. 94[3] par. 1. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
par. 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
par. 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
par. 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
par. 5. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem przyczyny, o której mowa w par. 2, uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Stan prawny na 16 stycznia 2012 roku