Odfrankowienie kredytu CHF – na czym polega?
Odfrankowienie kredytu to termin, który od pewnego czasu bardzo często pojawia się w mediach. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie oznacza. Otóż o odfrankowieniu kredytu możemy mówić w sytuacji, gdy sąd przeanalizuje umowę kredytową zawartą pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, a następnie uzna za niewiążące klauzule dotyczące indeksowania w walucie CHF.
Chodzi tutaj o klauzule abuzywne, czyli takie, które nie są zgodne z prawem. Obecnie w większości przypadków sądy orzekają, że klauzule te należy uznać za nieobowiązujące, ponieważ od początku nie były one sformułowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Odfrankowienie oznacza więc sytuację, w której – na skutek wyroku sądowego – następuje wsteczne przekształcenie kredytu CHF w kredyt PLN. Należy jednak podkreślić, że w przypadku odfrankowienia kredytu oprocentowanie nie ulega zmianie.
Unieważnienie kredytu frankowego – co warto wiedzieć?
Wbrew temu, na co wskazuje określenie „unieważnienie kredytu” (a prawdopodobnie także wbrew oczekiwaniom wielu kredytobiorców), nie chodzi tutaj o to, że kredyt zostaje uznany za nieważny, dzięki czemu nie trzeba go dalej spłacać.
W sytuacji, gdy dojdzie do unieważnienia kredytu frankowego, umowa zawarta pomiędzy bankiem a kredytobiorcą przestaje obowiązywać – przynajmniej w dotychczasowej formie. Nadal jednak strony muszą rozliczyć wszystkie spłaty i wpłaty, które miały miejsce od początku obowiązywania umowy.
Najczęściej sąd orzeka, że kredytobiorca powinien zwrócić bankowi dokładnie taką kwotę, jaką od niego otrzymał – bez dodatkowych prowizji czy oprocentowania. Jeżeli spłacił on do banku kwotę wyższą, to bank dokonuje zwrotu różnicy pomiędzy kwotą uzyskanego kredytu a kwotą nadpłaconą. I odwrotnie – jeśli kwota pobrana przez bank jest niższa niż kwota otrzymanego kredytu, wówczas kredytobiorca musi uregulować tę różnicę.
Odfrankowienie a unieważnienie kredytu frankowego – co się bardziej opłaca?
To, czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie unieważnienie kredytu frankowego, czy też jego odfrankowienie, zależy od wielu czynników. Właśnie dlatego samodzielne składanie pozwu przeciwko bankowi nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Warto taki wniosek przygotować w porozumeniu ze specjalistami, np. na stronie frankowy-kredyt.pl. Przed jego złożeniem umowa powinna bowiem zostać dokładnie przeanalizowana, tak aby dla sądu było jasne, jakie są oczekiwania kredytobiorcy. Kluczowe znaczenie ma tutaj to, czy umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne. Jedno jest pewne – obecnie frankowicze mają ogromną szansę zarówno w sprawach o unieważnienie, jak i odfrankowienie kredytów, z uwagi na korzystne dla frankowiczów orzecznictwo sądów.