Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 765 K.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.
Przykład:
Pan Jan (komitent) oddaje do komisu Y swój 2 – letni laptop w celu jego sprzedaży. Laptop jest sprawny i jeszcze nie był nigdy w naprawie. Strony zawierają wtedy umowę komisu. Ustalają cenę oraz prowizję.
Odpowiedzialność komisanta za ukryte wady fizyczne rzeczy
Powróćmy do wcześniejszego przykładu. Konsument X kupuje w komisie Y przedmiotowy laptop. Po trzech tygodniach użytkowania laptop nie działa. Konsument X udaje się do komisu, a którym jego dokonał zakupu. Sprzedawca twierdzi, że tenże laptop nie ma już gwarancji producenta oraz nie podlega on reklamacji jako towar pochodzący z tzw. „drugiej ręki”.
Od dnia wejścia w życie Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014.827) w przypadku, gdy kupującym jest konsument nie stosuje się art. 770 par. 1 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym komisant nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, jak również za jej wady prawne, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego. Jednakże wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad rzeczy, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Ustawodawca dodał bowiem do art. 770 K.c. jego par. 2.
Literatura prawnicza podnosi , „(...) że o ile przy komisie sprzedaży w obrocie powszechnym istnieje szczególne uprawnienie komisanta do wyłączenia swojej odpowiedzialności względem kupującego z tytułu rękojmi w zakresie wskazanym w art. 770 par. 1 k.c. , o tyle w obrocie konsumenckim nie ma on takiej możliwości, wobec czego do takiej umowy sprzedaży zawsze znajdą zastosowanie przepisy o rękojmi (...)”. [1]
Reklamacja z tytułu rękojmi
Do umowy sprzedaży zawartej między komisantem a konsumentem należy stosować przepisy art. 535 – 581 K.c.
Zobacz:
Reklamacja towaru z tytułu rękojmi - na czym polega
Jeżeli towar zakupiony w komisie ma wadę fizyczna, wówczas konsument ma prawo złożyć reklamację z tytułu rękojmi. Może wtedy żądać obniżenia ceny (art. 560 par. 1 K.c.) albo usunięcia wady, czyli naprawy (art. 561 par. 1 K.c.).
Zgłoszenie reklamacyjne do komisu powinno zawierać następujące informacje:
1) miejscowość i datę,
2) imię, nazwisko, adres konsumenta, jego nr telefonu,
3) oznaczenie przedsiębiorcy ( komisant),
4) nagłówek pisma: Reklamacja z tytułu rękojmi,
5) opis produktu,
6) datę wykrycia wady,
7) opis wykrytej wady,
8) żądanie konsumenta,
9) sposób powiadomienia o rozpatrzeniu reklamacji,
10) podpis konsumenta,
11) adnotację komisanta o przyjęciu reklamacji.
Komisant ma prawo ustosunkować się do żądania reklamacyjnego w terminie 14 dni. Po upływie tego terminu uważa się, że reklamacja jest uzasadniona ( art. 561 [5] K.c.).
Ważne!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Objaśnienie
[1] Katner P. [w:] Namysłowska M, Lubasz D, (red. naukowa), Ustawa o prawach konsumenta Komentarz, Warszawa 2015, str. 609
Podstawa prawna:
- art. 560, art. 561 par. 1 i 2 , art. 561[5] , art. 765, art. 770 Kodeksu cywilnego