Niedoinformowanie
Największym problemem szczególnie wśród mikro i małych przedsiębiorców jest w dalszym ciągu niedoinformowanie. Właściciele sklepów internetowych nie zdają sobie sprawy z konsekwencji i zagrożeń jakie niesie za sobą posiadanie niezgodnego z prawem regulaminu. W większości przypadków osoby te nadrabiają braki wiedzy w sytuacji, gdy jest już za późno – otrzymanie pozwu o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone.
Niezgodny z prawem regulamin
Przedsiębiorcy nie mogą we wzorach umów z konsumentami stosować niektórych postanowień. Jeśli zamieszczą w nich tzw. niedozwolone klauzule umowne (klauzule abuzywne), stają się łatwym celem dla stowarzyszeń i innych osób, które wyspecjalizowały się w składaniu przeciw takim przedsiębiorcom pozwów do sądu.
Gdzie znajdę wykaz klauzul niedozwolonych ?
Rejestr klauzul niedozwolonych jest rejestrem prowadzonym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W chwili obecnej w rejestrze znajduje się ponad 5000 wpisów uznanych za niedozwolone ( godzące w prawa konsumenta ). Aby zapoznać się z nimi wszystkimi należałoby przeczytać 1223 strony w formacie A4 !
Droga na skróty czyli KOPIUJ & WKLEJ
Mało który przedsiębiorca podejmuje się wyzwania jakim jest sprawdzenie wykazu klauzul niedozwolonych. Bardzo często kwestia regulaminu kończy się na zastosowaniu opcji :”KOPIUJ” ”WKLEJ”. Powszechnym zjawiskiem stała się praktyka kopiowania cudzych regulaminów i korekta ograniczająca się do podstawienia danych własnej firmy. Działania takie określiłbym delikatnie jako skrajnie „nieodpowiedzialne”. W sieci jest mnóstwo regulaminów w których aż roi się od klauzul niedozwolonych. Pewnego raz klient zlecił mi sprawdzenie regulaminu, który przygotował w oparciu o cudze regulaminy – w omawianym przypadku zliczyłem ponad 10 klauzul niedozwolonych czyli gwarantowane 10 pozwów. Dlaczego 10 ? Otóż najczęściej stowarzyszenia i związane z nimi osoby pozywają oddzielnie każdy zaskarżony zapis ! . Takie nasze prawo….
Czy konsultacja mi pomoże ?
Zdecydowanie tak. Już na etapie przygotowywania sklepu internetowego zalecałbym konsultację z prawnikiem. Wystarczy przygotować zapisy, które chcielibyśmy umieść w naszym sklepie i przekazać je do weryfikacji specjaliście, który sprawdzi czy nie są one klauzulami niedozwolonymi. W przypadku obszernych objętościowo regulaminów lepszym rozwiązaniem może okazać się zlecenie stworzenia regulaminu od podstaw. W takim przypadku prawnik przygotuje regulamin z wszystkimi wymaganymi prawem elementami i gwarancją poprawności. Warto pamiętać, że możemy zapobiec i uniknąć pozwów, stresui niepotrzebnych kosztów związanych z postepowaniem o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone. Gdy Twój Regulamin jest zgodny z prawem, dbasz o interesy swoje i swoich klientów !
Pomoc prawna
Kancelaria specjalizuje się w tworzeniu wszelkiego typu regulaminów sklepów internetowych, sporządzaniu odpowiedzi na pozwy, audytach prawnych itp. W celu uzyskania darmowej wyceny prosimy o kontakt: mariusz.szaszor@gmail.com
Kancelaria Prawna Mariusz Sząszor
ul. Marii Zientara-Malewskiej 5 5C/4
77-400 Złotów
NIP: PL5040002752
REGON: 301540500
Tel. +48673505369
Fax +48673505379
Kom. +48886610270
www.mariuszszaszor.pl