Próbowali wyeliminować proceder naciągania
Pomimo obniżenia stawki za zastępstwo procesowe ( pisałem już o tym wcześniej... koszty zastępstwa obniżono z 360 do 60zł więc pozywanie sklepów teoretycznie stało się dla stowarzyszeń mniej opłacalne ) stowarzyszenia znalazły sposób na dalsze uprawienie procederu jakim jest wyłudzanie pieniędzy od osób prowadzących biznes w sieci. W związku z obniżeniem stawek stowarzyszenia nie pozywają sklepów... robią to ich pracownicy. Więcej powodów = większe koszty zastępstwa procesowego.
Schemat działania stowarzyszeń
Kiedyś stowarzyszenie wklejało do wyszukiwarki klauzulę niedozwoloną a następnie szukało ofiar w wynikach wyszukiwania (wyszukiwarka pokazywały sklepy używające taką klauzulę lub frazę zbliżoną). Drugim etapem było sprawdzenie całego regulaminu oraz wyszukania innych niedozwolonych. Trzecim etapem było pozwanie sklepu – jeden pozew za jedną klauzulę x wysokość kosztów zastępstwa procesowego = czysty zysk stowarzyszenia.
Jak utrudnić pracę naciągaczom
Po pierwsze wszystkim właścicielom sklepów i serwisów internetowych gorąco zalecam gruntowne sprawdzenie swojego regulamin pod kątem występowania klauzul abuzywnych ( klauzul niedozwolonych ). Wystarczy przejrzeć ogólnodostępny rejestr prowadzony przez UOKiK. Na marginesie dodam, że niektórych może zmartwić fakt, że w chwili obecnej w rejestrze występuje ponad 5000 klauzul !.
Sprawdź swój regulamin i uniknij pozwu
Dla niecierpliwym polecam zlecenie sprawdzenia regulaminu przez wyspecjalizowaną kancelarię prawną ( liczba kancelarii zajmujących się tego typu sprawami ciągle rośnie ze względu na rosnącą świadomość prawną właścicieli sklepów ). Koszt sprawdzenia regulaminu różni się w zależności od objętości regulaminu – standardowo koszt zweryfikowania regulaminu to około 200-300zł i więcej. Wystarczy napisać maila z prośbą o wycenę : kontakt@mariuszszaszor.pl
Ukryj swój regulamin przed wyszukiwarką !
Nie musimy wcale ułatwiać pracy naciągaczom, możemy w łatwy i darmowy sposób usunąć podstronę z regulaminem z wyszukiwarki tak aby stowarzyszenie nie znalazło go tak łatwo ( usunięcie regulaminu z wyszukiwarki nie oznacza fizycznego usunięcia pliku ).
Są dwa sposoby, by regulamin naszego sklepu zniknął z Google i innych wyszukiwarek:
1. Tag w kodzie HTML
Na stronie regulaminu w sekcji dodajemy:
2. Plik robots.txt
Umieszczamy w katalogu głównym domeny plik robots.txt, a w nim:
User-agent: *
Disallow: /adres-regulaminu.html
Ukrycie regulaminu tylko minimalizuje ryzyko
Trzeba pamiętać, że ukrycie regulaminu w ten sposób nie daje nam 100% gwarancji, że nikt niepożądany go nie odnajdzie. Może do nas trafić na wiele innych sposobów, np. z katalogu sklepów., poprzez link do zakładki z naszego sklepu. Wyżej wymieniony pomysł ukrycia regulaminu skutkuje tym, że nieuczciwe stowarzyszenia nie mają ofiary na „patelni”
Oferta pomocy prawnej
Kancelaria specjalizuje się w tworzeniu wszelkiego typu regulaminów sklepów internetowych, sporządzaniu odpowiedzi na pozwy, audytach prawnych itp. W celu uzyskania darmowej wyceny prosimy o kontakt mariusz.szaszor@gmail.com
Kancelaria Prawna Mariusz Sząszor
ul. Marii Zientara-Malewskiej 5 5C/4
77-400 Złotów
NIP: PL5040002752
REGON: 301540500
Tel. +48673505369
Fax +48673505379
Kom. +48886610270
www.mariuszszaszor.pl