Zobacz:
Urzędy pracy zostaną zreformowane
Minister Kosiniak-Kamysz wystąpił do Wicepremiera, Ministra Finansów Jacka Rostowskiego o odblokowanie 500 mln zł z przeznaczeniem ich na Fundusz Pracy. Zostaną one wykorzystane m.in. do sfinansowania nowych narzędzi, jakie wprowadzi nowelizacja ustawy.
Należą do nich m.in.: grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą pracodawcą i instytucją szkoleniową, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+ oraz programy regionalne.
Istotną częścią zmian jest pakiet dla młodych osób szukających pracy. Definicja osoby młodej obejmie wszystkich do 30. roku życia. Skróci się także z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji.
Ustawa zmienia też podejście urzędów pracy do klientów. Podstawą będzie profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych. Klienci urzędu - łącznie z pracodawcami - będą mieli przez cały czas tego samego doradcę.
Wrzesień był kolejnym, już siódmym miesiącem spadku bezrobocia.
Sprawdż:
Rynek pracy we wrześniu 2013 roku
Jednak, aby tę tendencję utrzymać, niezbędne jest dalsze wsparcie rynku pracy. Zdaniem wiceministra Jacka Męciny zmiany mają szanse wejść w życie od stycznia przyszłego roku.
Żródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - www.mpips.gov.pl