Czy przy planowaniu podziału majątku za życia potrzebny jest adwokat?
Każda z wymienionych wyżej form rozdzielenia dóbr majątkowych ma swoje plusy i minusy. Wszystkie wiążą się także z różnymi konsekwencjami. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich, warto zasięgnąć profesjonalnej opinii kancelarii prawnej. Adwokat wyjaśni nam, na czym polegają różnice i która forma będzie najkorzystniejsza w naszym, konkretnym przypadku.
Umowa darowizny
Polega ona tym, że jedna strona (np. rodzice) daruje drugiej (np. dzieciom) określoną rzecz, nie oczekując niczego w zamian. Jeżeli w grę wchodzi tu nieruchomość, to konieczne będzie podpisanie aktu notarialnego. Rolą adwokata w takim przypadku będzie przygotowanie odpowiedniej umowy. Poinformuje nas także, że jako darczyńcy musimy się liczyć z kosztami: taksą notarialną, podatkiem VAT, kolejnym od spadków i darowizn oraz opłatą sądową za wpis do księgi wieczystej. Niestety dowiemy się także, że tego typu rozwiązanie nie chroni w przyszłości dzieci przed sprawami o podział majątku.
Umowa dożywocia
W tym przypadku rodzic jako właściciel nieruchomości przenosi własność na dziecko w zamian za dożywotnie utrzymanie i opiekę. Obowiązkiem potomka będzie więc zapewnienie rodzicowi mieszkania, wyżywienia, niezbędnych środków do życia oraz pomocy. Kancelaria prawna może nam pomóc w sporządzeniu takiej umowy. Musi ona zostać zawarta przez obojga z rodziców.
Spisanie testamentu
Trzecią opcją podziału majątku za życia jest spisanie testamentu. Każdy z małżonków powinien dokonać tego oddzielnie, w przeciwieństwie do umowy darowizny Faktyczny podział nastąpi jednak dopiero po śmierci testatorów. Warto także pamiętać, że dopóki rodzice żyją, testament może być w każdej chwili zmieniony. Adwokat może być osobą, która pomoże sporządzić nam taki dokument. Poinformuje nas także, że każdy ze spadkobierców może odwołać się od zapisów w testamencie, podważyć go czy oczekiwać zachowku, jeśli np. zostanie wydziedziczony. To rozwiązanie nie chroni więc spadkobierców przed ewentualną sprawą spadkową.
Podział majątku za życia na jedno z dzieci
Jeżeli jako rodzice decydujemy się na przekazanie całego majątku lub jego części tylko na jednego potomka, musimy pamiętać, że pozostałe dzieci mogą domagać się od swojego rodzeństwa zachowku. Ta instytucja co do zasady ma chronić prawa ustawowych spadkobierców. Teoretycznie istnieje możliwość pozbawienia potomka zachowku, jeżeli okazuje się on niegodny dziedziczenia. Udowodnienie tego nie jest jednak takie proste, dlatego warto skonsultować się z kancelarią prawną. Każdy przypadek jest inny i adwokat poinformuje nas, co robić, aby tego typu zapis był skuteczny.
Więcej informacji: https://www.kancelariamlynska.pl/podzial-majatku-gdansk/.