www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Wypowiedzenia   »   Rozwiązanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem - czy jest możliwe?

wanda50plus 02 marca 2012 Rozwiązanie umowy o pracę przed jej rozpoczęciem - czy jest możliwe?

Zobaczmy przepisy

Z treści art. 26 Kodeksu pracy wynika, że podpisanie umowy o pracę i rozpoczęcie pracy  nie musi następować w tym samym terminie. W dniu nawiązania stosunku pracy rozpoczyna się okres zatrudnienia. Data rozpoczęcia pracy odroczona zostaje wtedy na termin póżniejszy.

…i  pogląd Sądu Najwyższego

Umowa o pracę może zostać rozwiązana przed rozpoczęciem realizacji stosunku pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia  29 października 2007 r. (II PK 56/07, OSNP 2008/23-24/350). Czytamy w nim: „ 1. Przepis art. 26 k.p. nie uzależnia powstania stosunku pracy od jej faktycznego rozpoczęcia przez pracownika.
2. Możliwość wypowiedzenia umowy o pracę nie jest uzależniona od nawiązania się między stronami stosunku pracy (rozpoczęcia się okresu zatrudnienia). (…)”.

Z uzasadnienienia wyroku wynika,  „(…) że z żadnego przepisu obowiązującego prawa nie wynika zakaz rozwiązania (w tym za wypowiedzeniem) umowy o pracę przed nawiązaniem się stosunku pracy ani też możliwość rozwiązania takiej umowy wyłącznie w okresie zatrudnienia (liczonego od daty nawiązania się stosunku pracy). Wręcz przeciwnie, przepis art. 34 k.p. uzależnia długość okresu wypowiedzenia jedynie od długości ustalonego w umowie o pracę okresu próbnego, a przepis art. 33 k.p. stanowi o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na czas określony wyłącznie w zależności od długości okresu, na który umowa została zawarta (dłuższy niż 6 miesięcy). Przepisy te regulują kwestie związane z rozwiązywaniem za wypowiedzeniem terminowych umów o pracę i w żadnym zakresie nie odnoszą się do ,,okresu zatrudnienia".

Podsumujmy:

W sytuacji podanej w pytaniu może Pani rozwiązać swoją umowę o pracę przed jej rozpoczęciem na mocy porozumienia stron (art. 30 par. 1 pkt 1 K.p.) albo za wypowiedzeniem (art. 30 par. 1 pkt 2 K.p. w powiązaniu z art. 33 K.p.).

Zobacz:

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór z omówieniem
Rozwiązywanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Podstawa prawna:

- art.26, art.30 par.1 pkt 1 i 2, art.33 Kodeksu pracy;
- wyrok SN z dnia 29 października 2007 r. ,II PK 56/07, (OSNP 2008/23-24/350)

Stan prawny na 26 lutego 2012 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: umowa o pracę wypowiedzenie
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres