www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Ubezpieczenia   »   Wypadek samochodowy w Holandii - zwrot za najem pojazdu

Campter 16 kwietnia 2013 Wypadek samochodowy w Holandii - zwrot za najem pojazdu

Gdy dopadnie cię pech i nagle staniesz się uczestnikiem wypadku drogowego w Holandii, w którym zostaje uszkodzony twój samochód, masz możliwość najmu pojazdu zastępczego na koszt odpowiedzialnego ubezpieczyciela.

 

Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego ma jednak pewne granice.

 

Czas najmu pojazdu zastępczego
 

Z reguły powinno się ograniczyć czas najmu pojazdu zastępczego do obiektywnego okresu naprawy uszkodzonego pojazdu, z dodatkiem dni potrzebnych do wykonania ekspertyzy technicznej. Chodzi tutaj o czas potrzebny do ustalenia uszkodzeń pojazdu przez rzeczoznawcę z firmy ubezpieczeniowej. Nie ma konkretnych formalnych zasad, które regulowałyby najem pojazdu zastępczego. Holenderskie prawo odszkodowawcze wspomina nieustannie o pojęciach takich jak ‘zdrowy rozsądek’ i ‘sprawiedliwość’. Są to pojęcia bardzo często używane, a zatem odnoszą się one również do najmu pojazdu zastępczego.

 

Wysokość zwrotu za pojazd zastępczy
 

Koszty samochodu zastępczego nie są w pełni zwracane. Zazwyczaj odlicza się 25% od rachunku najmu, argumentując to faktem, że doszło do pewnych oszczędności wynikających z nieużytkowania własnego auta. Ma się tutaj na myśli oszczędności poczynione na kosztach utrzymania i amortyzacji własnego auta.

Koszty paliwa nie są w ogóle zwracane: koszty te i tak zostałyby poniesione przez użytkownika.

 

Szkoda całkowita a pojazd zastępczy
 

W przypadku gdy samochód nie nadaje się do naprawy, to znaczy gdy wystąpiła szkoda całkowita i naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona, towarzystwa ubezpieczeniowe są zdania, że maksymalny okres wynajmu powinien wynosić 14 dni. Nie jest to jednak zasada bezdyskusyjna. Tutaj także obowiązuje zdrowy rozsądek. Należy jednak liczyć się z faktem, że może wystąpić dyskusja na ten temat. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

 

Współwina za wypadek w Holandii
 

Sposób w jaki wydarzył się wypadek może pociągnąć za sobą podział winy. Jeśli na przykład ustali się, że obie strony ponoszą w równym stopniu odpowiedzialność za wypadek, tak zwany układ 50/50, wtedy zwrot kosztów za uszkodzenie samochodu, jak i zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego, odbywa się proporcjonalnie. A zatem jeśli na przykład rachunek za pojazd zastępczy wynosi €500,00, nie licząc benzyny, można się spodziewać zwrotu w wysokości €187,50.

W sytuacji, gdy ustalona jest pełna odpowiedzialność strony przeciwnej zwrot wynosiłby w tym samym przypadku €375,00.

 

Autor: Tomasz Socha, Campter Odszkodowania

www.campter.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: odszkodowanie samochód zastępczy wypadek w Holandii
Ocena: 3,00
Tomasz Socha
PORADY: 1    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres