Ponieważ SKOK-i są specyficznymi spółdzielniami, to można w razie sporu z kasą zastosować sposoby właściwe temu sektorowi. Nadzorem nad działalnością SKOK-ów zajmuje się Kasa Krajowa, która ma prawo kontrolowania ich działalności finansowej. Kasa Krajowa pełni też wobec SKOK-ów funkcję związku rewizyjnego, co oznacza, że nawet jeśli do danej kasy nie ma większych zastrzeżeń, to i tak jest ona sprawdzana raz na kilka lat. Ponieważ kredytobiorca jest zarazem członkiem kasy, to przysługują mu też uprawnienia zawarte w prawie spółdzielczym (w tym prawa wyboru i bycia wybranym do organów SKOK-u).
Warto też pamiętać, że o ile sprawy związane z kredytami zaciąganymi w bankach pomaga często załatwiać arbiter bankowy działający przy Związku Banków Polskich, to jednak nie zajmuje się on konfliktami SKOK-ów z ich klientami.
Klient niezadowolony ze SKOK-u może udać się po poradę do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów. Rzecznicy udzielają bezpłatnych porad prawnych zarówno osobiście, jak i odpowiadając na listy, e-maile i telefony, jeśli mają do czynienia z konsumentami.
W przypadku umów zawartych ze SKOK-ami tak nie jest. Są one traktowane jako umowy podpisane pomiędzy spółdzielnią a jej członkami. Rzecznicy konsumentów nie mają więc w takich sytuacjach obowiązku udzielenia bezpłatnej pomocy klientom SKOK-ów. Podobne uwagi odnoszą się do Prezesa UOKiK, który też nie ma prawa ingerować w stosunki spółdzielni (czyli SKOK-u) z jej członkami.
Pomóc w tym zakresie mogą natomiast organizacje społeczne – Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. Dzięki takim poradom konsument może skutecznie domagać się od SKOK-u przestrzegania swoich praw.
Źródło: www.uokik.gov.pl