SKOK-i zajmują się gromadzeniem środków pieniężnych, udzielaniem pożyczek i kredytów, rozliczeniami finansowymi na zlecenie oraz pośrednictwem ubezpieczeniowym.
W przeciwieństwie do większości instytucji finansowych SKOK-i nie funkcjonują jednak jako spółki akcyjne, ale są spółdzielniami. Oznacza to, że działają one jedynie na rzecz zrzeszonych w nich osób. Aby korzystać z usług oferowanych przez SKOK, trzeba więc zostać jego członkiem, czyli m.in. uiścić wkład w wysokości określonej przez statut danej kasy. Co do zasady członkami kas mogą być osoby fizyczne, i to najlepiej, jeśli łączą je jakieś więzi o charakterze zawodowym lub organizacyjnym (np. pracownicy zatrudnieni w jednym lub kilku zakładach pracy, osoby będące członkami tej samej organizacji zawodowej lub społecznej), choć wymogi te są w praktyce traktowane dość swobodnie.
Dokładne regulacje prawne dotyczące SKOK-ów zawierają: ustawa z dnia 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (DzU z 1996 r. nr 1, poz. 2 z późn. zm.) i ustawa z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (DzU z 2003 r. nr 188, poz. 1848 z późn. zm.), choć ich działalność regulują również m.in. prawo bankowe i przepisy o kredycie konsumenckim.
Źródło: www.uokik.gov.pl