Nie, bowiem przepisy prawa nakazują m.in. określić strony umowy.
Uzasadnienie:
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych przetwarzanie danych
jest dopuszczalne m.in. w sytuacji, gdy szczególne przepisy prawa
zezwalają na ich przetwarzanie.
I tak, w tej sytuacji zastosowanie mają m.in. przepisy Prawa bankowego jak również ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zasady prowadzenia, jak również elementy jakie powinna zawierać umowa rachunku bankowego określają przepisy Rozdziału 3 Prawa bankowego. Zatem zgodnie z art. 52 ust. 2 pkt 1 umowa rachunku bankowego powinna określać w szczególności strony umowy.
Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu instytucja obowiązana (m.in. bank) przeprowadzająca transakcję, której równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji. Instytucja obowiązana (m.in. bank) przeprowadzająca transakcję, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowanie terroryzmu, ma obowiązek rejestrować taką transakcję, bez względu na jej wartość i charakter.
Ponadto, zgodnie z art. 8 b ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu instytucje obowiązane (m.in. bank) stosują wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego, które podlegają na m.in. identyfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości na podstawie dokumentów lub informacji publicznie dostępnych. Identyfikacja dotyczy również stron transakcji niebędących klientami i obejmuje ustalenie i zapisanie ich nazwy (firmy) lub imienia i nazwiska oraz adresu, w zakresie, w jakim dane te instytucja może ustalić przy zachowaniu należytej staranności. Powyższa weryfikacja polega na sprawdzeniu i potwierdzeniu danych i następuje przed zawarciem umowy z klientem lub przez przeprowadzaniem transakcji.
Zatem jak wynika z powyższego w obecnym stanie prawnym założenie anonimowego konta bankowego jest niemożliwe.
Źródło: www.giodo.gov.pl/318/id_art/3650/j/pl/